Na které pořady jít a proč?

Search
Close this search box.

6.6.2014    Mladá fronta DNES    str. 4   Příloha – Smetanova Litomyšl   

Šest tipů

LITOMYŠL Řada představení je vyprodaná pár minut po zahájení předprodeje. Na některé z vrcholů Smetanovy Litomyšle je však možné vstupenky sehnat i během festivalu.

1. Mahlerovo Vzkříšení Mahlerova Symfonie č. 2 c moll Vzkříšení je pro mnohé nejnádhernější z Mahlerových symfonií, se závěrečným sborem, „jenž se jeví jako andělé, kteří se svým zpěvem dotýkají nebes“. Půjde o jeden z vrcholů festivalu. 2. Planety a Česká rapsodie Svitou Planety se anglický skladatel a vášnivý zájemce o astrologii Gustav Holst stal jedním z nejhranějších autorů 20. století. Skladba o sedmi částech jej téměř přes noc proslavila. Jeho hudba byla mimo jiné parafrázována ve slavné sérii Hvězdných válek. Skladba je náročná na provedení. Jde o výjimečnou příležitost ji slyšet.

3. Symfonické tance Přesně v den svých 81. narozenin bude řídit dirigent Libor Pešek koncert sestavený z populárních Symfonických tanců Bedřicha Smetany, Klementa Slavického, Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka. Zájemci se budou moci s jubilantem před koncertem osobně setkat v zámecké jízdárně.

4. Toufar Kdo v roce 2009 fascinovaně aplaudoval opeře Aleše Březiny Zítra se bude, neměl by si nechat ujít další jeho opus Toufar, věnovaný „čihošťskému zázraku“. A jeden důvod navíc, proč přijít – opět se v hlavní roli představí Soňa Červená.

5. Návraty domů Baletní triptych Návraty domů podle tří českých „hvězdných“ choreografů Jiřího Kyliána, Pavla Šmoka a Nataši Novotné vznikl na hudbu „velké trojky“ – Smetany, Janáčka a Martinů.

6. Klasika je cool V hlavní roli mobil. Kromě Brittenova Průvodce mladého člověka orchestrem zazní unikátní symfonie – Smartphonie, sestavena z oblíbených vyzváněcích melodií. Pro hlasující návštěvníky je připravena řada soutěží, odměnou pro vítěze bude tablet.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz