Na počest Bedřicha Smetany vyvalí v Litomyšli sudy piva

Search
Close this search box.

25.2.2009 Právo str. 13 Východní Čechy (ren)
Celoroční oslavy 750 let od povýšení Litomyšle na město a oslavy kulatých narozenin Bedřicha Smetany budou obohaceny o tradiční masopustní průvod s maškarami, zabijačkovými specialitami a pivem. "Letos masopustní úterý vychází o týden dříve, ale snad nám to bude prominuto," doufá ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna.
Již v neděli 1. března ve 14 hodin vyrazí průvod od hotelu Zlatá hvězda směrem k zámku. "Pozvali jsme skupinu rodáků z Vortové na Hlinecku, kteří starodávnou tradici masopustních průvodů stále udržují, a dokonce se jedná i o zápisu na seznam UNESCO," prozrazuje ředitel regionálního muzea Roman Košek.
Postavy v průvodu jsou přesně určeny a také celý průvod má pevný scénář. Končit bude obyčejem, který představuje porážení kobylky. Ani ten se neobejde bez veselých okamžiků a zejména vzkříšení kobylky je příležitostí k hojným přípitkům. "A právě těmi se dostáváme k vlastním oslavám Bedříškových narozenin," vysvětluje Pikna.
Je zaznamenáno, že František Smetana, sládek zdejšího pivovaru, nechal vyvalit na dvůr sudy s pivem a slavil synovo narození spolu s pivovarskou chasou. Starosta Litomyšle, představující sládka, také narazí pro přihlížející několik sudů s pivem. To se bude rozdávat zadarmo, zakoupit bude možno zabijačkovou polévku, jitrnice i jelita a veselit se na počest Bedřicha Smetany až do večera.

Regionální mutace| Právo – Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz