Na Smetanově Litomyšli zazní nové oratorium, píše ho Lapčíková

Search
Close this search box.

Divadlo.cz, 12.7.2009

Litomyšl (Svitavsko) 5. července (ČTK) – Na mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl zazní příští rok další premiéra oratoria. Tentokrát ho píše hudební skladatelka, zpěvačka a folkloristka Zuzana Lapčíková. Skladba nazvaná Orbis Pictus bude pojednávat o učiteli národů Janu Amosi Komenském. Lapčíková komponuje skladbu pro Filharmonii Bohuslava Martinů, premiéra se tak uskuteční ve Zlíně i Litomyšli, řekl ČTK umělecký ředitel přehlídky Vojtěch Stříteský.

Bude podle něj stejně rozsáhlá jako oratorium Mojžíš od Sylvie Bodorové, které s úspěchem zaznělo poprvé v Litomyšli ve čtvrtek 3. července. Ta ho zkomponovala přímo na objednávku festivalu.

Letos směřovala dramaturgie k oslavám padesátého ročníku přehlídky. V příštím roce chtějí pořadatelé vzpomenout hned tři významné události. Litomyšl oslaví 750 let od povýšení na město a zároveň si bude připomínat šedesát let od chvíle, kdy se v rodišti skladatele Bedřicha Smetany uskutečnil první festival.

"Musíme zásadní historii města reflektovat, ještě navíc bude mít v příštím roce Česko předsednictví v Evropské unie," poznamenal Stříteský. Vedení festivalu proto jedná již o první programové verzi.

Jedním z hlavních hostů bude podle něho opět soubor opery Národního divadla v Praze, rád by pozval i soubor Slovenského národního divadla v Bratislavě. Svou účast prý potvrdil opět Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, další interprety však odmítl prozradit. V repertoáru nebudou chybět díla Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany.

Stříteský také zvažuje, že by se koncerty mohly po mnoha letech vrátit do zámeckého amfiteátru. Bylo by to podle něho však zřejmě naposled, protože se má v rámci revitalizace zámeckého návrší přeměnit v původní anglický park.

Osmnáctidenní přehlídka koncertů a operních představení skončila 5. července. Pořadatelé letos vsadili na osvědčenou dramaturgii oblíbených hudebních děl, představili ale také několik nových či méně známých projektů. Zaznělo například nové provedení Smetanovy Prodané nevěsty, v české premiéře transkripce Dvořákovy Novosvětské pro sólové varhany, oratorium Mojžíš nebo koncertní provedení Griegova Peera Gynta.

Šárka Mrázová jpt

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz