Na Smetanově Litomyšli zazní rekordní množství oper

Search
Close this search box.

29.4.2016    5plus2    str. 34   Letní aktivity (lík)   

Letošní ročník Smetanovy Litomyšle láká na mnoho oper, klasiky, na Bernsteina s Vojtěchem Dykem či Anetu Langerovou se symfonickým orchestrem.

LITOMYŠL / Kdo chce začátek léta strávit příjemně a kulturně, má šanci třeba na 58. ročníku Smetanovy Litomyšle. Ta začne 9. června a potrvá do 3. července. Organizátoři připravili 35 pořadů s celkovou kapacitou přes 29 tisíc míst.

            „Počet operních představení je historicky nejvyšší, osm titulů v jedenácti představeních nikdy dříve v programu festivalu nebylo. Národní divadlo přiveze Verdiho La Traviatu, Gounodova Romea a Julii, Belliniho ‚belcantovou‘ Normu s Marií Fajtovou v titulní roli, Dvořákovu operu Čert a Káča,“ sdělil ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna.

            Brněnské Národní divadlo se představí Smetanovou Hubičkou a Bizetovou Carmen, ostravské Národní divadlo moravskoslezské na objednávku Smetanovy Litomyšle připravuje Branibory v Čechách. V přírodním divadle u zámku Nové Hrady jako součást barokního večera tentokrát zazní novodobá premiéra Míčovy opery Operosa Terni Colossi Moles v provedení Ensemble Damian.

 

Budou i megakoncerty

 

Mahlerovu Symfonii tisíců předvede obrovský třísethlavý ansámbl, který bude tvořit rozšířený Symfonický orchestr Českého rozhlasu, dva velké sbory, dětský sbor a osm sólistů.

            Světelnou a technickou výpravou bude rozhodně převyšovat obvyklý standard projekt MASS Vojtěcha Dyka a bratrů Cabanových. Ve scénickém provedení skladby Leonarda Bernsteina se vedle Dyka představí řada známých zpěváků, komorní orchestr, bluesový a jazzový band a také početná perkusní skupina. „Sólo pro 100 smyčců je název koncertu, v němž spojí síly a mistrovství smyčcové sekce hned tří souborů – pod taktovkou Leoše Svárovského společně vystoupí Janáčkova filharmonie Ostrava, Moravská filharmonie Olomouc a Komorní filharmonie Pardubice. Zaznějí skladby z pera Wojciecha Kilara, Petra Iljiče Čajkovského, Ottorina Respighiho, Samuela Barbera a Ralpha Vaughana Williamse,“ dodává Pikna.

            Festival nabídne spoustu klasiky – Zahajovací koncert z děl B. Smetany, L. van Beethovena a jubilanta W. A. Mozarta, velkým zážitkem bude jistě slavné Mozartovo Requiem v provedení České Sinfonietty se čtveřicí mladých vynikajících sólistů, baletní verze Bachovy hudby a Orffovy skladby Carmina Burana či galakoncert irské sopranistky Celine Byrne a španělského tenoristy Alexe Vicense. Ti za doprovodu Symfonického orchestru Hlavního města Prahy FOK zazpívají nejkrásnější árie italských skladatelů. Muzikant říkající si En. Dru bude moderovat koncert #ujizdimNaSmetance, sestavený ze zajímavostí, hádanek a perliček hudby klasické i z filmů a televizních seriálů.

 

Speciality a velké finále

 

V premiéře mimořádného koncertního a tanečního pořadu složí mezzosopranistka Dagmar Pecková poctu Kurtu Weillovi, autorovi oper i kabaretní hudby, třeba slavné písně Mackie Messer.

            V roce 2015 získala čtyři Anděly Akademie populární hudby Aneta Langerová, zpěvačka a autorka hudby s vysokým uměleckým standardem. Na Smetanově Litomyšli se poprvé představí v doprovodu symfonického orchestru

            Velké finále pak bude patřit připomenutí 70. výročí litomyšlského koncertu České filharmonie, která zde pod taktovkou slavného Rafaela Kubelíka přednesla v roce 1946 Mou vlast.

 

***

 

O některé pořady festivalu je zatím spíš menší zájem

 

LITOMYŠL / Vstupenky na některé pořady jsou už sice vyprodané, na řadu z nich jsou však stále volná místa. Relativně menší zájem je třeba o představení Gounodovy opery Romeo a Julie. „Nečekal bych, že velká francouzská opera se sbory, baletem, krásnými áriemi a duety nebude tak poptávána jako jiné méně známé operní tituly,“ říká dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský. Průměrný zájem je také o vstupenky na Externí koncert ve Svitavách, ač zazní perly klasické hudby jako Malá noční hudba či Sukova Serenáda Es dur. „Stejně tak bych si přál, aby se zvedl zájem o hudebně-dramatickou inscenaci Hej, Mistře! o životních osudech Jakuba Jana Ryby. Doufám, že premiéru pořadu #ujizdimNaSmetance, což je pokračování úspěšného formátu koncertů Klasika je cool a Hudební zeměkoule, bude nakonec sledovat plné zámecké nádvoří,“ dodal dramaturg.

(lík)

 

Foto popis| Klasiku startuje koncert Pražské komorní filharmonie 9. června.

Foto popis| Swing a jazz ve spojení Vojtěcha Dyka a B-Side Bandu Litomyšl již zažila.

Foto autor| FOTO / MAFRA

 

Regionální mutace| 5plus2 – Pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz