Na Smetanovu Litomyšl zavítá také Václav Klaus

Search
Close this search box.

14.6.2007 Haló noviny str. 14 Z KULTURY14.6.2007 Haló noviny str. 14 Z KULTURY

Na zítřejší zahájení 49. ročníku hudebního festivalu Smetanova Litomyšl poprvé v celé jeho historii zavítá prezident republiky Václav Klaus, jenž společně s ministrem kultury Václavem Jehličkou a hejtmanem Pardubického kraje Michalem Rabasem převzal záštitu.
»Jsem rád, že jsem si letos mohl – i když poněkud komplikovaně – upravit svůj program tak, abych mohl na tento krásný festival zavítat osobně,« uvedl preziudent Klaus. »Nevnímám litomyšlský hudební svátek jen jako milou společenskou akci, ale jako skutečný svátek hudby, svátek s neopakovatelnou a velmi osobitou atmosférou.« Litomyšlský operní festival je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem a současně největším »open air« festivalem umělecké hudby v naší zemi. Velký podíl na zrodu akce měl muzikolog Zdeněk Nejedlý. Hlavní programovou náplní přehlídky, která se koná v rodišti zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany, jsou již od roku 1949 operní inscenace. Nechybějí však ani koncertní provádění oper, galakoncerty, na program jsou pravidelně zařazována rovněž oratoria, kantáty, velký zájem je i o písňové večery. Stranou však nezůstává ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází rovněž balet. Smetanovu Litomyšl každoročně obohacují také recitály významných zahraničních pěvců, mezi nimiž nechyběla například světoznámá italská sopranistka Katia Ricciarelliová a řada dalších. Společně s našimi mezinárodně uznávanými pěvkyněmi Magdalenou Koženou a Dagmar Peckovou si litomyšlský festival oblíbila také operní hvězda Eva Urbanová. Její hostování zítra zahájí východočeské hudební svátky.
Během nadcházejících sedmnácti dní se uskuteční dvě desítky programů – jedenáct na hlavní festivalové scéně, tedy v prostorách druhého zámeckého nádvoří s možností mobilního zastřešení při náhlých klimatických komplikacích, ostatní se budou konat na jiných místech Litomyšle. Dva jsou dislokovány do dalších měst Pardubického kraje – Lanškrouna a Chrudimi.

Foto popis| Do litomyšlského festivalového hotelu Dalibor, pojmenovaného podle Smetanovy slavné opery, se sjíždějí oficiální hosté

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz