Na Smetanovu Litomyšl se vrací opery a velké koncerty

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 18.05.2021 , Zdroj: Chrudimský deník +3 , Strana: 2 , Autor: IVETA NÁDVORNÍKOVÁ , Infotype: Nepojmenováno , Datum importu: 18.05.2021 00:34 , Čtenost: 4 751 , Rubrika: CHRUDIMSKO / Pardubický kraj , AVE: 15 901,64 Kč , Země: Česko , GRP: 0,05

Tematické duplicity: Smetanova Litomyšl, Kultura a cestovní ruch

Obsahové duplicity: 18.05.2021 – Orlický deník, Pardubický deník, Svitavský deník

Předprodej vstupenek začne 26. května. Festival nabídne 30 pořadů.

Litomyšl – Národní festival Smetanova Litomyšl se uskuteční výjimečně na začátku července. Pořadatelé připravovali několik variant a vyčkávali, kdy a jaká rozvolnění přijdou. Včera odtajnili program 63. ročníku festivalu. „Ústup pandemie je pomalý a nejistý. Potřebujeme čas, tak pro jistotu volíme druhou variantu. Festival se uskuteční od 1. do 11. července. Bude kratší, zhuštěný, ale nebudou chybět opery a velké koncerty,“ řekl ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna. Místo plánovaných 46 pořadů jich festival nabídne jen 30. Předprodej vstupenek začne 26. května v 10 hodin.

NEJISTÁ SITUACE

Smetanova Litomyšl se ale stejně jako vloni musí obejít bez zahraničních umělců.

„Přestože byla uzavřena řada smluv o jejich vystoupení, nemůže ani jedna strana trvat na jejich dodržení. Stále nejsou jasné ani podmínky návratu do vlasti umělců,“ komentoval jednu z nejistot umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

Pro 63. ročník festivalu zvolil podtitul Klíče od domova.

„Jsem šťastný, že se podařilo dané téma nejenže v celistvosti udržet, ale dokonce rozvinout. Společně se zaposloucháme do Mé vlasti, jejího severského pandánu, symfonické básně Finlandia, moravských a slovenských národních písní, Rumunských tanců, latinskoamerické hudby ve Velkém finále, Irské suity nebo se v Ptáku Ohnivákovi navrátíme do světa slovanských pohádek,“ přiblížil program Stříteský.

Smetanova Litomyšl bude hostit Českou filharmonii, Českou Sinfoniettu, PKF – Prague Philharmonia, orchestr Českého

soubory Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704, Barocco sempre giovane, Pavel Haas Quartet či Moravia Brass Band. Hned dvakrát v Litomyšli vystoupí rezidenční umělec festivalu Adam Plachetka. Na Galakoncert ve Smetanově domě se připravují Simona Šaturová a Petr Nekoranec.

BOHÉMA A RUSALKA

Na nádvoří litomyšlského zámku se vrátí opery, které vloni poprvé ve festivalové historii chyběly. Janáčkova opera Národního divadla Brno přiveze Pucciniho Bohému a Evžena Oněgina od Petra Iljiče Čajkovského, který bude vůbec poprvé uveden na Smetanově Litomyšli. Opera Národního divadla moravskoslezského Ostrava uvede Dvořákovu Rusalku a v premiéře Smetanovu Hubičku. Návštěvníci festivalové stagiony na zámku v Nových Hradech se mohou těšit na premiéru mimořádného projektu Třikrát Ariadna s díly Monteverdiho, Bendy a Martinů.

FESTIVALOVÉ ZAHRADY

Slavnostní zahajovací koncert bude 1. července od 20.15 hodin živě přenášen na ČT art. Bude-li večerům přát počasí, mohou 1. a 11. července přímé přenosy ze zámeckého nádvoří sledovat také návštěvníci ve Festivalových zahradách. V Klášterních zahradách se během festivalu uskuteční několik živých koncertů, mimo jiné vystoupí Aneta Langerová, kapela Jelen nebo francouzští The Cracked Cookies. Novinkou letošního ročníku je formát Večerní klasika, jde o krátké koncerty komorní klasické hudby.

Ačkoli je festival na počet dní kratší, rozpočet se i díky množství pořadů výrazně nesnížil. Zároveň lze ale očekávat podstatně nižší příjem ze vstupného. „Zatím budeme počítat s kapacitou hlediště sníženou na 50 procent. Postupně se ale můžeme dostat podle opatření až na 75 procent, proto by lidé měli sledovat, jak budeme vstupenky přidávat. Kdo nebude moci na festival přijet, tomu vstupné vrátíme,“ řekl Pikna.

UMĚNÍ V ULICÍCH

Letošní ročník Smetanovy Litomyšle odstartuje oslavy výročí 200 let od narození skladatele Bedřicha Smetany, které připadá na rok 2024.

V plánu je nejen premiéra opery Hubička, ale i komorní projekty. Program Smetanovy Litomyšle se připravuje už tři roky dopředu.

Smetanova výtvarná Litomyšl opět doprovodí hudební část festivalu. V letošním roce uvede osmnáct výstav. Kromě místních galerií a muzea ovládne umění i veřejný prostor města. Nabídne druhý ročník open-air výstavy předních českých umělkyň a umělců Plán B a odhalení sochy Krištofa Kintery.

„Kinterova sedmimetrová plastika pro Litomyšl nazvaná Praying Wood představuje klečící antropomorfní postavu a měla být vrcholem minulého ročníku výtvarného festivalu. Její výrobu ve slovenské Galantě však zkomplikovala pandemie a uzavření hranic. Pro nás všechny, kteří osud sochy známe, je její představení v Litomyšli symbolem naděje, že bude opět lépe,“ popsala ředitelka městské galerie Martina Zuzaňáková. Velkou událostí bude výstava v Galerii Miroslava Kubíka věnovaná dílu Olbrama Zoubka a Eva Kmentové.

Region vydání: Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz