Na Smetanu budou do Litomyšle lákat i švédského krále

Search
Close this search box.

21.2.2008 Právo str. 12 Východní Čechy – Královéhradecký kraj, Pardubický kraj Zdeněk Seiner21.2.2008 Právo str. 12 Východní Čechy – Královéhradecký kraj, Pardubický kraj Zdeněk Seiner

Předání předsednictví v Evropské unii mezi Českem a Švédskem by se v polovině příštího roku mohlo uskutečnit na zámku v Litomyšli na závěr 51. ročníku operního festivalu Smetanova Litomyšl. S nápadem přišel starosta Litomyšle Michal Kortyš (ODS).
"Prostředí našeho zámku je důstojné, navíc Smetana působil roky ve Švédsku a je tam dodnes velmi ctěn. Rádi bychom u nás v Litomyšli přivítali švédského krále a královnu," řekl Kortyš.
Nápadem nejprve poněkud šokoval, ale zároveň rychle nadchl protagonisty včerejší tiskové konference k letošnímu 50. jubilejnímu ročníku operního festivalu Smetanova Litomyšl. "Je to dobrý nápad. I my pro něj napneme síly," slíbil Josef Hájek, generální ředitel Skanska DS, hlavního sponzora Smetanovy Litomyšle.
Šťastnou časovou souhru předávání předsednictví v EU se Smetanovou Litomyšlí potvrdil i Roman Línek (KDU-ČSL), vicehejtman Pardubického kraje. Ředitelka pardubického územního pracoviště Národního památkového ústavu Iva Lánská také na tento nápad přikývla.
Odrazovým můstkem, který by pozvedl význam Litomyšle, by měl být letošní jubilejní 50. ročník Smetanovy Litomyšle, který se uskuteční od 18. června do 5. července.

Program by obstál kdekoli v Evropě

"Takový program s tímto obsazením by obstál kdekoliv v Evropě," ujistil umělecký ředitel Vojtěch Stříteský. "Městem během festivalu projde 20 tisíc návštěvníků," řekl starosta Kortyš. "Na každém koncertu na zámeckém nádvoří budou dvě stovky účinkujících. Příští ročník je také jubilejní. Slavíme 60 let festivalu a 750 let povýšení Litomyšle na město," dodal Jan Pikna, ředitel společnosti Smetanova Litomyšl.
Švédský král Karel XVI. Gustaf by nebyl prvním monarchou, který v posledních letech zavítal do Litomyšle. Dodnes asi pracovníci protokolu pražského Hradu vzpomínají na to, jak v polovině 90. let tehdejší starosta Litomyšle Miroslav Brýdl zatáhl na pivo do lidové hospůdky španělského krále při oficiálním setkání hlav států evropských zemí organizovaném Václavem Havlem.

Foto popis| Pro pořadatele jubilejního 50. ročníku Smetanovy Litomyšle připravili v Pardubicích na krajském úřadu energetické povzbuzení v podobě dortu s padesátkou. Krájení se ujal vicehejtman Roman Línek, v pozadí se na svůj kousek těší starosta Litomyšle Michal Kortyš.
Foto autor| Foto PRÁVO – Zdeněk Seiner

Regionální mutace| Právo – Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz