Na stadionu vyroste Zlatá kaplička

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 28.02.2020 , Zdroj: Mladá fronta DNES +1 , Strana: 7 , Vytištěno: 133 624 , Prodáno: 108 951 , Rubrika: Příloha – Smetanova Litomyšl , Země: Česko

Obsahové duplicity: 27.02.2020 – Lidové noviny 

Nejen milovníci Smetanova díla by si neměli nechat ujít zcela mimořádné představení Smetanovy Libuše v podání operního souboru Národního divadla Brno, které vzniklo při příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Provedeno bude netradičně na zimním stadionu, který se promění v divadelní sál.

„Inscenace Národního divadla Brno vznikla pro prostornou halu výstaviště, režisér Jiří Heřman mohl rozehrát obrovské scény,“ vysvětluje Vojtěch Stříteský a pokračuje: „Nádvoří litomyšlského zámku velikostí nedostačuje a my jsme hledali jiný vhodný prostor. Volba padla na zastřešený zimní stadion.“ Diváci v Litomyšli díky tomu budou mít možnost zhlédnout brněnské zpracování bez výrazných úprav. Vznikne jeviště velké 60×30 metrů a bude postavena mobilní tribuna pro 900 diváků. Vyroste tady také obrovská maketa Zlaté kapličky, která v představení hraje důležitou roli. „Naši inscenaci představíme festivalovému publiku v netradičním prostoru zimního stadionu; nebude to hokejový zápas, ale, věřím, netradiční zamyšlení nad minulostí a současností našeho státu s fascinující Smetanovou hudbou,“ uvádí Jiří Heřman a pokračuje: „Naše Libuše směřuje k hodnotám naší společnosti a věřím i k naději našeho státu, jež jasně určil T. G. Masaryk společně s první dámou Československé republiky Charlottou Garrigue Masarykovou.“ V Heřmanově pojetí se tak zračí posledních sto let republiky, objevují se všichni naši prezidenti…, přesto zůstává děj Libuše zachován tak, jak ho známe.

Libuše bude na zimním stadionu v Litomyšli provedena 25. a 27. června vždy od 20.00 hod.

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz