Nabídneme šest operních titulů

Search
Close this search box.

9.2.2017  Právo  str. 13 Severovýchodní Čechy Zdeněk Seiner   

UMĚLECKÝ ŘEDITEL SMETANOVY LITOMYŠLE VOJTĚCH STŘÍTESKÝ O PROGRAMU PRÁVU ŘEKL:

* Festival Smetanova Litomyšl má rok od roku stále bohatší program. Počet představení 59. ročníku ve dnech od 16. června do 6. července už se přibližuje čtyřicítce.

                Konkrétně jsme na čísle 37. Nám ale vůbec nejde o kvantitu. Spíš sledujeme soustavné zvyšování kvality představení, inscenací a koncertů, a především zvyšování kvality interpretů. Letošní ročník bude důkazem mého tvrzení.

* Lze žádat po špičkových tělesech a interpretech, aby pro Litomyšl nastudovali právě Bedřicha Smetanu?

                Letos se Smetanova hudba objevuje celkem v osmi představeních. Je to jakási červená nit festivalem od hudby komorní v cyklu Večerní písně až po monumentální opery.

* Smetanovo dílo může a musí být jedním dramaturgických základů. Druhým by asi měl být důraz na operu jako žánr.

                Samozřejmě, jsme operní festival, a letos máme dokonce šest operních titulů. Kromě české klasiky, tedy Prodané nevěsty a Tajemství, hrajeme klasiku italskou – Rossiniho Lazebníka sevillského, poprvé v historii operu La Gioconda, připomněl bych adaptaci Rusalky Rusalenka, je to na zakázku festivalu od Dětské opery Praha, a přestože je Händel autorem 42 operních titulů, jeho kompletní opera se v Litomyšli ještě nikdy nehrála. Letos bude na Nových Hradech premiéra jeho mladistvé serenaty Aci, Galatea e Polifermo.

* Žádný festival mezinárodního významu nesmí opomenout ani velká hudební výročí.

                Především 450. výročí Claudia Monteverdiho připomeneme pořadem Monteverdiana.

* V programu budí pozornost hudba romská.

                Tady, prosím, veškerá korektnost stranou. Je to hudba cikánská. Budeme ji hrát v provedení stočlenného cikánského orchestru 100 Tagú Cigányzenekar Budapest. Byl jsem u nich na návštěvě a lidé se mají na co těšit.

* Bude to rarita a zároveň asi nejdražší koncert.

                Jistě, ty vstupenky nejsou laciné, ale to platí u každého souboru jejich renomé. Oni hráli na všech světově významných scénách, je to největší a nejproslulejší cikánský orchestr, který má přes padesát houslistů, šest nebo sedm cimbálů a hrají bez not, fantastické neopakované improvizace. Protipólem komorního charakteru pak bude koncert cikánských písní světových skladatelů nazvaný Dagmar Pecková Gipsy.

* Smetanova Litomyšl v posledních letech dává víc prostoru i lehčím žánrům, vidíme na programu například i operetu Polská krev.

                Dalším submotivem jsou pořady věnované jazzu, swingu, ale i tomu, co tomu předcházelo – regtimu. Sem spadá například i dvacátý koncert na přání s Vojtěchem Dykem.

***

Nám ale vůbec nejde o kvantitu. Spíš sledujeme soustavné zvyšování kvality.

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz