Nad Babij Jar se pomník nevešel

Search
Close this search box.

 

21.6.2011 Týdeník Rozhlas str. 11 Nalaďte si
Wanda Dobrovská

Jako připomínka sedmdesátého výročí tragédie v rokli zvané Babij Jar u Kyjeva na Ukrajině se v rámci operního festivalu Smetanova Litomyšl koná koncert (živě přenášený stanicí Vltava)),na němž zazní málo uváděná Symfonie č.13 b moll Dmitrije Šostakoviče s podtitulem Babij Jar.
Masakr,k němuž došlo nedaleko ukrajinského hlavního města v září roku 1941,stál život téměř třicet čtyři tisíce židovských občanů. Další desetitisíce židovských,romských,ruských a ukrajinských obyvatel,válečných zajatců a partyzánů zahynuly při masových popravách v Babím Jaru během následných více než sto týdnů, po které trvala nacistická okupace Kyjeva. Po skončení války upadla událost téměř v zapomnění,stalinskému antisemitskému režimu se připomínka tragédie nehodila. Koncem padesátých let bylo z rokle zbudováno odkaliště,jehož hráz se v roce 1961 protrhla. Záplavy přitáhly k lokalitě pozornost širší veřejnosti. Místo navštívil i básník Jevgenij Jevtušenko,jenž hluboce otřesen poznáním hrůzných událostí,které se zde odehrály,napsal a v časopisu Litěraturnaja gazeta publikoval báseň,která začíná slavným veršem „Nad Babij Jar se pomník nevešel…" Tragédii už nešlo dále tutlat.
Šostakovič chtěl původně báseň zhudebnit jako jednověté dílo,ale svůj záměr přehodnotil a k Babímu Jaru přidal další čtyři věty s vokální složkou,všechny s použitím Jevtušenkových básní,přičemž o text pro čtvrtou větu Strachy skladatel básníka přímo požádal. Rozměrná Třináctá symfonie s opusovým číslem 113 je psána pro baryton,mužský sbor a orchestr,,k provedení na Smetanově Litomyšli ji studuje Zdeněk Mácal se Symfonickým orchestrem hl.m. Prahy FOK a sbormistr Petr Fiala s mužskou částí Českého filharmonického sboru Brno,sólový basbarytonový part přednese Peter Mikuláš.
V pr vní polovině koncertu zazní baletní suita Igora Stravinského Pták Ohnivák a i její uvedení má hlubší souvislost – v den konání koncertu bude v Domě U Rytířů na Smetanově náměstí v Litomyšli zahájena výstava Vesmír je jako Pták Ohnivák k nedožitým devadesátým narozeninám „malíře kosmu"Jiřího Hejny.

***

Středa 29.června,ČRo 3 – Vltava,20.00

Foto popis| Na místě,kde vyhasly životy desítek tisíc lidí. V Babím Jaru u Kyjeva už pomník stojí.
O autorovi| Wanda Dobrovská,hudební publicistka

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz