Nádraží vykvete na podzim

Search
Close this search box.

8.7.2010 Mladá fronta DNES str. 2 Kraj Pardubický Stanislava Králová
Budova nádraží se oblékne do nových dekorací letos v říjnu. I pak budou změny pokračovat

Pardubice Ještě dříve než cestující poznají proměnu prostoru před nádražím v Pardubicích, dočkají se změn v nádražní hale. Do konce října budou totiž stěny pardubického nádraží zdobit nové fotografie zajímavých míst Pardubického kraje. Nahradí dosavadní přestárlou expozici. „Do konce října vyměníme všechny staré černobílé snímky, které připomínaly turistické zajímavosti tehdejšího Československa, za nové. Fotografie však budou představovat pouze Pardubický kraj," řekl architekt Miroslav Řepa, který zdědil po svém otci Karlovi autorská práva na úpravy budovy nádraží.
Železničáři předpokládají, že nové fotky budou zdobit nádražní halu v říjnu.
„Nyní vybíráme zhotovitele. Vnitřní úpravy nádraží nás letos budou stát půl milionu korun," řekl ředitel Krajského centra osobní přepravy Michal Štěpán.
Nové fotky nejsou jedinou novinkou, kterou cestující letos v nádražní budově zaregistrují. Staré tabule, které informují o příjezdech a odjezdech vlaků nahradí moderní mapy Pardubického kraje a Pardubic.
„V podstatě už byly hotové, ale protože současné moderní technologie nabízejí výborné možnosti, jak lidi oslovit, rozhodli jsme se tyto mapy ještě vylepšit," řekl Řepa s tím, že magistrát má nové mapy představit příští pátek.
Jejich součástí by měly být prezentace, které představí nejvýznamnější akce pořádané v kraji.
„A nemám na mysli jen Velkou pardubickou, ale například Smetanovu Litomyšl a další akce," řekl Řepa.

Galerie na nádraží zatím nebude

Jediné, co se zatím nedaří uskutečnit, je otevření galerie v patře prosklené nádražní budovy. Na cestovní hemžení je odsud pěkný výhled, ale na galerii nejsou peníze.
„Zpracoval jsem architektonickou studii, projekt by vyšel na 12 milionů korun. Když se jím začaly podrobněji zabývat České dráhy, vyšplhaly jeho náklady na 20 milionů korun. Zatím tedy zůstane spát, ale myslím, že ne nadlouho," řekl Řepa.
Na opravu čeká už několik let i chátrající nádražní hotel, který slouží jako ubytovna a kanceláře. Ani na jeho opravu nejsou peníze.

Foto popis| Architekt Miroslav Řepa a hejtman Radko Martínek.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz