Nahrávka roku podle BBC Music Magazine: album Kahánka s Bamberskými symfoniky

WEB , Datum: 11.05.2020 , Zdroj: tyden.cz +2 , Strana: 0 , Autor: ČTK , Celková návštěvnost: 8 693 , Rubrika: Hudba

Obsahové duplicity: 11.05.2020 – Hudba, Hudba

Album klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, které nahrál klavírista Ivo Kahánek a Bamberští symfonikové pod vedením Jakuba Hrůši, britský časopis BBC Music Magazine ocenil v kategorii Concerto jako nejlepší nahrávku roku. O výsledku rozhodovali čtenáři z celého světa prostřednictvím hlasování na webu magazínu. Nejprodávanější světový časopis se zaměřením na klasickou hudbu loni ocenil album nazvané Dvořák Piano Concertos Martinů jako nahrávku měsíce. Informovala o tom Kahánkova mluvčí Kateřina Motlová.

V uplynulých dvou letech cenu získaly takové hvězdy světové hudby jako například pianista Daniil Trifonov, houslistka Isabelle Faustová či dirigent Bernard Haitink s Orchestrem Bavorského rozhlasu.

„Mám obrovskou radost z toho, že česká hudba byla přijata s takovým nadšením. Získat cenu je docela složité – nejprve musíte obdržet skvělou recenzi, v našem případě bylo CD označeno za Nahrávku měsíce, pak vás musí odborná komise BBC vybrat z několika set CD do finální nominace mezi poslední tři nahrávky. Teprve mezi nimi hlasují posluchači online formulářem,“ uvedl Kahánek. „Bohužel jsme kvůli pandemii covidu-19 nemohli s Jakubem Hrůšou osobně absolvovat slavnostní předávání cen, ceremoniál proběhl pouze online,“ dodal.

Každý měsíc příznivci klasické hudby sledují, kterou z obrovské světové produkce nahrávek recenzenti BBC Music Magazine vyberou v jednotlivých kategoriích a která se dočká ocenění jako Nahrávka měsíce. Ty, které zaujmou nejvíce, jsou nominovány na výroční ceny BBC Music Magazine.

„Nesmírná pečlivost, s jakou Kahánek věnuje pozornost dynamickým znaménkům, dává vznik jasně strukturovanému provedení, které se vyznačuje výjimečným citem,“ uvedl k nahrávce Dvořákova Klavírního koncertu g moll recenzent v BBC Music Magazine John Allison. Ke Klavírnímu koncertu č. 4 Inkantace Bohuslava Martinů uvedl, že „díky tomu, jak Kahánek zvládl úchvatnou zvukovost tohoto díla, se vše poskládá v jeden souvislý celek“.

Kahánek je vítězem soutěže Pražského jara 2004. Za sebou má mnoho úspěšných vystoupení, mimo jiné v londýnské Wigmore Hall s Pavel Haas Quartet nebo s Berlínskou filharmonií pod vedením Sira Simona Rattla. V září 2015 byl hlavním protagonistou a kurátorem komorní řady festivalu Dvořákova Praha. V České republice vystupuje pravidelně a mezinárodních festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha a dalších. V loňském roce se představil na několika koncertech České filharmonie pod vedením nového šéfdirigenta Semjona Byčkova.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz