Naposledy zahrají Rusalku v amfiteátru

Search
Close this search box.

5.3.2009 Orlický deník str. 3 Orlicko (ik, ap)
Rozhovor s Janem Piknou, ředitelem festivalu Smetanova Litomyšl
OD SOUSEDŮ

Litomyšl/ Včera začal předprodej vstupenek na mezinárodní festival Smetanova Litomyšl. O slavnostním ročníku povídal ředitel Jan Pikna.

* Začíná předprodej lístků. Jaké jsou letos podmínky? Čekají na lidi nějaké změny?

Budeme je prodávat novým systémem v síti společnosti Ticketportal. Slibujeme si větší počet prodejních míst. Věříme, že nebudou začátek provázet technické problémy jako v minulých letech. Uvolníme do prodeje 25 tisíc vstupenek, což je o pět tisíc více než vloni.

* Co je dominantním tématem letošního festivalu?

Museli jsme vybírat. Festival slaví šedesát let od vzniku. Litomyšl si připomíná 750 let od povýšení na město a navíc evidujeme několik výročí skladatelů. Nakonec jsme si ale vybrali evropanství. Smetanova Litomyšl je zařazena mezi oficiální akce českého předsednictví. Vdobě konání festivalu bude navíc končit a štafetu přebere Švédsko. To je pro nás velmi zajímavá země, protože Bedřich Smetana tam prožil důležitou životní etapu. V programu je několik pořadů s účinkujícími z Evropy. Především jsme ale operní festival. Diváci uvidí operu Dalibor, kterou tradice v roce 1949 startovala.

* Za zajímavost považují lidé fakt, že jeden pořad uvedete hned třikrát. Který to bude a proč?

Třikrát uvedeme operu Antonína Dvořáka Rusalka. Bude naprosto výjimečně ve dvou prostorách. První a třetí v zahradě v amfiteátru a prostřední na nádvoří. Existuje pro to několik důvodů. Jedním z nich je skutečnost, že festival začínal před šedesáti lety právě v amfiteátru amy se tam naposledy vrátíme. Pak začnou práce na revitalizaci zámeckého návrší. Přírodní dějství Rusalky jsou nádherná. Víme ale, že v minulosti narušilo program počasí, proto jsme připraveni odehrát celé představení na zámku. Jedno jsme zadali pro držitele Výroční karty Litomyšlana.

Foto popis|
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz