Národní divadlo uvede novou Rusalku

Search
Close this search box.

5.3.2008 Právo str. 19 Kultura Radmila Hrdinová5.3.2008 Právo str. 19 Kultura Radmila Hrdinová

Dvojroli Ježibaby a Cizí kněžny v nově inscenované Dvořákově opeře ztvární Dagmar Pecková

Plány na sezónu 2008/09 už teď představili šéfové uměleckých souborů pražského Národního divadla. Výrazná překvapení se nechystají, sezóna nabídne divákům přiměřenou směs české a světové klasiky i současných titulů.
Činohra hodlá naplnit motto sezóny Člověk proti společnosti, společnost proti člověku Ibsenovým Nepřítelem lidu, Shakespearovým Kupcem benátským, návratem k Jiráskově Lucerně i Zeyerovou pohádkou Radúz a Mahulena. Současný repertoár zastoupí hra izraelské autorky Hadar Galronové Mikve, spolupráci s islandským divadlem zahájí uvedení Kafe Bjarni Jónssona, hru inspirovanou osudy Leoše Janáčka napsal známý britský dramatik Brian Friel a pod titulem Listy důvěrné ji diváci uvidí v Divadle Kolowrat.
Příští sezónu však nezakončí tradiční projekt Bouda. "Po pěti ročnících máme pocit, že už to bylo tak akorát. Chtěli jsme manifestovat potřebu moderního prostoru, teď, kdy se intenzivně jedná o navrácení činohry na Novou scénu, už to není tak třeba," řekl šéf činohry Michal Dočekal, který na dotaz po režisérech navrhovaných titulů uvedl, že je zatím ponechá v tajnosti.
Operní soubor nabídne nejznámější českou klasiku – sezónu otevře nová Prodaná nevěsta režisérky Magdalény Švecové, poprvé uvedená již v červnu v rámci festivalu Smetanova Litomyšl. "Bude to první žena, která se ujme nastudování tohoto titulu v Národním divadle," řekl šéf opery Jiří Heřman s tím, že pohled mladé režisérky na "zmizelý život české vesnice" bude jistě přínosný.
Dvořákovu Rusalku na závěr sezóny nastuduje Jiří Heřman, dvojroli Ježibaby a Cizí kněžny ztvární Dagmar Pecková. Za "šperk sezóny" pokládá Heřman inscenaci Mozartovy opery La finta giardiniera (Zahradnice z lásky), kterou připraví manželé Ursel a Karl-Ernst Herrmannovi, jejichž La clemenza di Tito vzbudila velký ohlas kritiky i diváků.
Osmdesátému výročí úmrtí Leoše Janáčka bude věnována inscenace Věc Makropulos v koprodukci s londýnskou English National Opera v režii Američana Christophera Aldena, 250 let od smrti G. F. Händela připomene jeho opera Rinaldo, zasazená do barokní scenérie iluminované svíčkami. Návratem k ruské klasice bude Čajkovského Evžen Oněgin v režii renomovaného rumunsko-amerického režiséra Andreje Serbana.
Také baletní soubor se vrací k Čajkovskému, a to novým nastudováním Labutího jezera. V duchu odkazu Mariuse Petipy a Lva Ivanova je připraví dlouholetý sólista Dánského královského baletu Kenneth Greve. Soudobou dramaturgii představí projekt Jana Kodeta v Divadle Kolowrat a baletní večer nazvaný Extrém ve Stavovském divadle, jehož autory budou Jiří Kylián, šéf baletu Petr Zuska a třetí, dosud utajovaný autor.
Kromě zmíněných titulů chystá Národní divadlo i řadu koncertů, výstav či projektů seznamujících zejména mladé diváky se vznikem divadelního představení. Na prknech ND se představí i mnoho hostů. K nejočekávanějším patří koncertní provedení Rameauovy opery Les Indes Galantes v interpretaci světově proslulého souboru Les Arts Florissants.

Foto popis| Umělečtí šéfové souborů ND. Zleva: Petr Zuska (balet), Michal Dočekal (činohra) a Jiří Heřman (opera) na tiskové konferenci.
Foto autor| Foto ČTK

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz