Národní památkový ústav se nakonec pustí do oprav zámku v Litomyšli. Původně soutěž zrušil

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 01.02.2023, Zdroj: ČRo – pardubice.cz, Datum importu: 01.02.2023 12:22, RU/měsíc: 525 228, RU/den: 39 562, Rubrika: Kultura, AVE: 10 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,44

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch

Litomyšlský zámek se nakonec dočká náročné rekonstrukce už v tomto roce. Ještě v prosinci to přitom vypadalo, že si bude muset národní kulturní památka UNESCO na dlouho očekávanou opravu počkat.

Památkáři totiž v prosinci zrušili soutěž na dodavatele stavby, a to kvůli jedné z neúspěšných firem, která podala námitky na Úřad pro hospodářskou soutěž. Stavba tak nemohla začít, protože firma brzdila zahájení rekonstrukce dalšími dotazy. A památkáři se obávali, že by se doba oprav zkrátila z původních dvou let na 9 měsíců.

Problém je v tom, že památkový ústav dostal na opravu i evropskou dotaci a jednou z podmínek právě bylo v první fázi skončit s opravami letos. Pokud by se tak nestalo, museli by památkáři evropské peníze vrátit. A právě proto soutěž zrušili a tím rozhodli, že rekonstrukce nebude.

Kreativní harmonogram

Památkáři se připravovali na samotnou opravu už od října 2021 a vyvinuli maximální úsilí v tom, aby se s firmou, která má zámek opravovat, domluvili na jiném harmonogramu prací, který by umožnil stavební práce stihnout v tomto roce.

Udělali to tak, že opravy, které platí evropské peníze (asi 260 milionů korun) se udělají v první fázi. Jsou to střechy a interiéry ve 3. patře zámeckého paláce. Fasády, oprava sgrafit a komíny, které platí dotace ministerstva kultury, budou následovat až později ve druhé fázi. Nový harmonogram prací umožňuje stihnout první fázi ještě letos.

Oprava zámku začne v nejbližších dnech. Stavbaři si převezmou objekt už příští týden. Oprava zámku letos zásadně ovlivní i festival Smetanova Litomyšli. Pořadatelé se budou muset obejít bez své hlavní scény na zámeckém nádvoří. Berou to ale jako výzvu a plánují přestavět místní sportovní halu na kulturní a hudební scénu.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz