Než půjdete na operu

Search
Close this search box.

24.6.2009 IN magazín str. 28 Trh s uměním NAĎA KLEVISOVÁ
V ulicích zakopnete o obří sochy Aleše Veselého, zjistíte, že Bedřich Smetana byl kreslíř, objevíte krásné Čapky ze soukromých sbírek a možná si koupíte Mařákův obraz. V Litomyšli těchto dní.

Operní festival Smetanova Litomyšl se letos pořádá už pošedesáté a popáté ho doprovází akce nazvaná Smetanova výtvarná Litomyšl. Zpočátku to měl být jen vizuální přílepek k svátku hudby. Jenže nápad se rychle zakořenil a rozrostl. Letos se galerií stane celé starobylé město.
Pořadatelé totiž vytipovali patnáct stanovišť pro monumentální plastiky světoznámého sochaře Aleše Veselého a do výstavních prostor zámeckého pivovaru připravili výstavu autorových kreseb, grafik a modelů. Je to jeho zatím nejrozsáhlejší výstava. Sám pivovar stojí za návštěvu, protože úpravy provedené architektem Josefem Pleskotem z něj vytvořily ojedinělý projekt.
Na Smetanově náměstí nemůžete minout soukromou Galerii Kroupa, která vystavuje obrazy a kresby Julia Mařáka a silné generace jeho žáků. Kdo nestihl nedávno skončenou skvělou výstavu mařákovců v jiné soukromé galerii, v Goltzově tvrzi v Golčově Jeníkově, ten má další příležitost. V Litomyšli najdete přes padesát kvalitních obrazů, z nichž patnáct je určeno k prodeji. Výstava představuje nejen slavné Mařákovy žáky, jako byli František Kaván, Alois Kalvoda, Antonín Slavíček nebo Josef Ullmann, ale i neprávem opomíjená jména jako třeba Josefa Bártu nebo Josefa Krále.
Výborná pražská Galerie Zdeněk Sklenář vystavuje v Litomyšli už sedmým rokem, naposledy ucelený soubor prací Zdeňka Sýkory. Ke Smetanově Litomyšli přispívá tentokrát výstavou legendy 20. století, Josefa Čapka. Skvostné obrazy ze soukromých sbírek jinde neuvidíte.
A když už budete v Litomyšli, neopomeňte rodný byt Bedřicha Smetany s výstavou skladatelových kreseb nebo známé Portmoneum, kde jsou k vidění Váchalovy ilustrace ke Goethovu Faustovi. *

***

Výstavy Mařák a jeho žáci Galerie Kroupa Litomyšl, Smetanovo nám. 60 do 5. července www.galeriekroupa.cz Josef Čapek Galerie Zdeněk Sklenář Litomyšl, Mariánská 1097 do 6. července www.zdeneksklenar.cz

Foto popis| 1. Julius Mařák: Děti v lese, kolem 1880, olej/dřevo, 40 x 72 cm
Foto popis| 2. Josef Bárta: Husopaska, kolem 1905, olej/plátno, 81 x 60 cm
Foto autor| FOTO: GALERIE KROUPA (2X)

Foto popis| 3. Josef Čapek: Nevěstka, 1916, akvarel/papír, 38 x 55 cm
Foto autor| FOTO: GALERIE ZDENĚK SKLENÁŘ

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz