Nedokončený chrám v Litomyšli se otevírá

Search
Close this search box.

9.6.2014    Právo    str. 15   Severovýchodní Čechy Zdeněk Seiner  

Jedna z historických dominant Litomyšle, chrám Nalezení svatého Kříže v komplexu objektů zapsaném na seznamu památek UNESCO, byla po několikaleté rekonstrukci za více než 70 miliónů korun úředně zkolaudována.

 

            Otevírá se ale spíš podmínečně než definitivně, některé náročné práce se totiž zpožďují. Chrám se má veřejnosti poprvé představit na úvod Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Kostel bude znovu vysvěcen, slavnostní mši bude celebrovat už 15. června kardinál Miloslav Vlk.

            „Do mše svaté, která je součástí Smetanovy Litomyšle, dělníci rychle dodělali spáry na podlaze a osadili další dřevěné lavice. Pracuje se také na dvou velkých oltářích v transeptu příčné chrámové lodi. Dodělat by se měl rovněž postranní oltář sv. Mansveta a dva oltáře sv. Josefa Kalasánského a sv. Anny,“ informoval Antonín Dokoupil, z odboru rozvoje a investic litomyšlské radnice.

            „Všechny oltáře se, bohužel, do Smetanovy Litomyšle nepodaří naistalovat, protože se ukázalo, že obrazy, které jsou jejich součástí a byly už zrestaurované, se dlouhým uložením na zámku prověsily,“ přiznal další pochybení a zpoždění Dokoupil.

V posledním květnovém týdnu sice začala instalace věrné repliky unikátních historických varhan, ale jejich tóny pro veřejnost zazní nejprve v příštím roce. „Ladění takových varhan je nesmírně složitou a časově náročnou záležitostí. Začít s ním lze až ve chvíli, kdy bude v kostele kompletní mobiliář. Dříve to nemá smysl,“ ujistil Václav Stříteský (nezávislý), místostarosta Litomyšle.

            Kostel přesto začne žít a bude využíván. „Byli jsme tak trochu pod tlakem programu Smetanovy Litomyšle, která s kostelem počítala a bude v něm dávat tři pořady. V sobotu 26. června se budou hrát Lukášovy pašije a 5. července Händelův Mesiáš,“ upozornil místostarosta Litomyšle Radomil Kašpar (KDU-ČSL).

            Pro chrám Nalezení svatého Kříže, dostavěný v roce 1722, je v současnosti charakteristické více nevyjasněných a nedořešených záležitostí. Například kostel nemá zvony, byly zabaveny a roztaveny za světových válek. Město na ně teď pořádá veřejnou sbírku. A to navzdory tomu, že mu barokní chrám nejspíš v budoucnosti nebude patřit. Řád piaristů totiž 31. prosince loňského roku, tedy vlastně v poslední možný den, požádal nečekaně o navrácení chrámu do svého majetku v rámci církevních restitucí,“ řekl Právu už v únoru starosta Litomyšle Michal Kortyš (ODS).

 

Foto popis| Piaristický chrám je viděn ze všech koutů Litomyšle. Tento záběr je z arkády zámku.

Foto autor| Foto PRÁVO – Zdeněk Seiner

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz