Největší hvězda přijede na Smetanovu Litomyšl z Mexika

Search
Close this search box.

20.1.2018    Orlický deník    str. 3   Orlicko  PETR ŠILAR

Jubilejní 60. ročník hudebního svátku připomene výjimečné milníky českých dějin. Smetanova Litomyšl, největší český operní festival pod širým nebem, letos oslaví kulaté výročí.

SMLOUVA S FILHARMONIÍ

Mimořádnost jubilea umocnilo slavnostní představení programu, které se uskutečnilo v úterý v pražském Rudolfinu. Praha nebyla vybrána náhodou.

Součástí slavnosti byl podpis smlouvy o partnerství s pis Českou

filharmonií, která stála u samých počátků festivalu v roce 1946. Toto těleso v Litomyšli vystupuje s železnou pravidelností od roku 2008. Dohoda zaručuje předem domluvená vystoupení po dobu čtyř let.

Festival navázal i další spolupráci. Rezidenčním umělcem se na tři roky stává pěvec světových kvalit Adam Plachetka. Posluchači ho uvidí a uslyší nejen v zásadních projektech jednotlivých ročníků, ale bude také ambasadorem festivalu.

„Ve spojení s těmi nejuznávanějšími českými umělci chceme být opravdovou výkladní skříní české kultury,“ konstatoval prezident festivalu Pavel Kysilka.

PESTRÁ NABÍDKA

Hlavní hvězdou festivalu bude letos mexický tenorista Javier Camarena. Ze stálic se představí Radek Baborák. Těšit se však mohou i milovníci netradičních koncertů. Na pódiu se představí Jarek Nohavica nebo skupina minus123minut.

Pražské Národní divadlo uvede premiéru inscenace Smetanovy Libuše. Česká filharmonie představí mimo jiné kantátu Český poutník, zkomponovanou na objednávku festivalu soudobými českými autory. Kromě závěrečného koncertu, který má být překvapením, je známý celý program.

„Zásadními motivy dramaturgie ročníku jsou výjimečné milníky českých dějin, ale stranou nezůstávají ani významná výročí obecně kulturní a skladatelská,“ upřesnil umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

Festival potrvá 24 dní od 14. června do 7. července, nabídne čtyřicet představení a koncertů, ale i celou řadu doprovodných aktivit. Mimo jiné XIV. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle a oblíbené Festivalové zahrady.

Prodej vstupenek bude zahájen 7. března v 10 hodin.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz