Nenašla se. Nahradil ji portrét

Search
Close this search box.

26.1.2018    5plus2    str. 25   Česká republika  PETR BROULÍK  

Má někdo doma v albu fotku Rafaela Kubelíka z koncertu v Litomyšli? Lidé výzvu nevyslyšeli, nějaká prý být musí.

Autoři v lednu vydané publikace Počátky festivalu Smetanova Litomyšl už loni na jaře zveřejnili výzvu, v níž hledali fotografie z vystoupení České filharmonie vedené Rafaelem Kubelíkem při zakládajícím ročníku festivalu v roce 1946. Nikde v archivech totiž není. Ovšem ani výzva v celé republice nezabrala.

„Snímky jsme opravdu nikde nesehnali. Jak nám sdělil syn Rafaela Kubelíka Martin, nenacházejí se ani v dirigentově pozůstalosti. Přitom není myslitelné, že by nebyly pořízeny,“ míní historik Regionálního muzea Litomyšl Martin Boštík, který knihu s litomyšlským archivářem a galeristou Stanislavem Vosykou sepsal. „Z kulturních akcí v době protektorátu i let poválečných fotodokumentace existuje, tehdy se fotilo poměrně běžně. První ročník festivalu v roce 1946 byl navíc největší kulturní událostí toho roku ve městě,“ přemýšlí nad ztraceným snímkem Martin Boštík.

Vysvětluje si to tím, že po odchodu Rafaela Kubelíka do emigrace byly památky na něho z veřejně dostupných zdrojů odstraněny. „Aby nemohl být připomínán a postupně upadl do zapomnění,“ říká Martin Boštík.

Autoři nakonec použili do publikace dobový ateliérový portrét Rafaela Kubelíka z archivu Národního divadla Brno. Vydavatelé knihu věnovali loni zesnulému šéfdirigentovi České filharmonie Jiřímu Bělohlávkovi. Právě kvůli zakládající roli filharmonie Vojtěch Stříteský oslovil loni tohoto čestného občana Litomyšle, zda by ke knize napsal úvod.

„Pan Bělohlávek to ochotně přislíbil, nicméně běh života už mu nedovolil úvod napsat. Po jeho úmrtí se této úlohy ochotně ujal generální ředitel České filharmonie David Mareček,“ doplňuje historik Boštík.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz