Nevěsta třicetkrát prodaná

Search
Close this search box.

21.6.2008 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
ZDENĚK VANDAS
Dvacet sedm představení nejnárodnější české opery má za sebou Smetanova Litomyšl. Tři nové verze nastudování uvádí Národní divadlo v těchto dnech.

Litomyšl/ Čtvrteční veřejná generální zkouška a dvě představení v pátek 20. a v sobotu 21. června ve 21 hodin tedy dovrší také kulaté výročí. Svoji Mařenku tady Jeník sám sobě prodal už třicetkrát.
Poslední inscenace pražského Národního divadla v roce 2005 si příliš oblibu nezískala. Ne hudbou, ale režijně. Cvičili při ní sokolové, Vašek za sebou tahal dřevěnné kačery, kvintet rodičů s Kecalem po "Rozmysli si Mařenko" na lavici usnul a další excesy. To vše nezanechalo dobrý dojem. Současná nová inscenace slibuje – alespoň dle zkoušek – zase jednou klasickou podívanou. Ještě se k tomu vrátíme. Prodaná nevěsta se tady hrála v minulosti i mimo rámec festivalu. Příliš se sem nehodil experiment z roku 1999, což byla spíše recesní parafráze bratří Formanů. Ve Smetanově domě však mělo docela úspěch představení Ypsilonky s Markem Ebenem. Svoji verzi Prodanky také několikrát zahrál dětský soubor Vitamín S – jeho dlouholetý principál Vladimír Šauer by mohl vyprávět. Také my, předchůdci dnešního souboru Jožina Janouška, jsme kdysi na sále u Černého orla při Mikulášských zábavách přišli s Prodanou nevěstou – ale mluvenou! Hrál jsem tehdy Jeníka a "říkané" Věrné milování, nebo sbor Proč bychom se netěšili v mluvené podobě, to byl pro diváky myslím že docela zážitek! I když klasická Prodaná nevěsta od Smetany je samozřejmě nedostižná.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz