Nevěstu tentokrát prodávali v polích

Search
Close this search box.

23.6.2008 Mladá fronta DNES str. 3 Kraj Hradecký
(ČTK)
Litomyšl – Návštěvníci Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl mohli v sobotu na zámeckém nádvoří sledovat první premiérové představení. Stala se jím Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, kterou se souborem opery Národního divadla v Praze s dirigentem Ondrejem Lenárdem nastudovala režisérka Magdalena Švecová. Nejznámější hvězdou byl hostující Miroslav Dvorský v roli Jeníka.
Oproti dřívějším uvedením Smetanovy opery byla tentokrát odlišně pojata scéna. Režisérka vyměnila obvyklou náves s venkovskými domky za lány se zlatými klasy.
"Magdalena Švecová si nastudovala v historických pramenech, že se venkované při dožínkách scházeli v polích," řekl ředitel festivalu Jan Pikna.
Pro diváky neobvyklá mohla být také scéna komediantů, kteří na jevišti tančí, skáčou a metají salta jako v cirkusové akrobacii. Za tímto účelem režisérka přizvala Divadlo Continuo, které se věnuje jarmarečnímu divadlu, pouličnímu cirkusu a loutkovým představením.
Nová premiéra se v Litomyšli zkoušela přibližně týden. Pro středeční zahajovací Smetanovu operu Libuše se scéna musela zbořit, aby se ve čtvrtek kulisy opět postavily na generální zkoušku.
Prodanou nevěstu, komickou operu o třech dějstvích, napsal Bedřich Smetana na libreto Karla Sabiny v letech 1863 až 1866. Premiéru měla 30. května 1866 v Prozatímním divadle v Praze. V Litomyšli bude letos uvedeno šest Smetanových děl.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz