Nezapomenutelné zážitky

Search
Close this search box.

5.3.2019   Haló noviny   str. 10   Servis – TV programy   (the)  

Milovník hudby může prožívat neopakovatelné dojmy kromě koncertních síní také v přírodních exteriérech. Je tomu tak v rámci wagnerovského festivalu v německém Bayreuthu, během dění v rakouském Salcburku (spjatém s odkazem Mozartovým), na březích jezer či jinde – samozřejmě také u nás. Do paměti se vrývají dojmy spjaté zejména s festivaly »Janáčkovy Hukvaldy« či »Smetanova Litomyšl« (SL). Okolní přírodní scenérie tam totiž hudební vjemy vizuálně umocňují.

Svěže zelené (a denně dokonale udržované!) trávníky litomyšlských Klášterních zahrad v sousedství tamního renesančního zámku přímo vybízejí k libému lenošení za přítomnosti hudby. Jsou prostorem, kde lze před večerním programem strávit třeba i celý den, navíc za »podkresu« hudby různých epoch, žánrů a tvůrců. A lidé tam chodí po celý den! Pořadatelé festivalu SL již třetím rokem nabízejí vkusně volený – a především nekomerčně orientovaný – doprovodný program Festivalové zahrady. Je to vždy příjemný zážitek, neopakovatelný! »Opět tam nebude chybět velkoplošná obrazovka pro sledování hudebních pořadů. O víkendech tradičně proběhne celodenní sled koncertů, divadelních představení, workshopů či programů pro děti a mladé publikum. Každý si může vybrat podle svého zájmu,« poukazuje na širokou nabídku – pochopitelně volně přístupnou – tisková mluvčí SL Jana Bisová. »Typický víkendový návštěvník přichází i s celou rodinou již dopoledne.

Od hostesek si tam může půjčit deku, sedací vak, knížku či deskovou hru, také si lze zakoupit piknikový košík a při poslechu hudby a sledování pořadů na jevišti si lze užívat celý den.« Několik prosluněných chvil jsem tam prožil s dojmy vskutku velmi příjemnými. Mimochodem: Mají tam také (kromě jiných pochutin!) vynikající zmrzlinu – a za cenu vpravdě »lidovou«. Pro děti jsou v litomyšlských zahradách připraveny například různé animační programy, pro dospělé (a nejen pro ně!) také hudební dílny. »Doprovodná scéna Festivalové zahrady se otevírá začínajícím umělcům a nezní zde jen klasická hudba. Dění je rovněž prosyceno řadou on-line soutěží. Díky nim lze hrát o poslední volné vstupenky na festival či dárkové balíčky.« Zahrady jsou přístupny od rána do pozdního večera zdarma. »Umělecky hodnotný a nápaditý program nám bez propagačních záměrů chystají partneři – zejména Česká spořitelna, Saint-Gobain Adfors, Lesy ČR, Česká televize nebo Český rozhlas« upřesnila mluvčí festivalu Bisová.

Zítra dopoledne bude v 10 hodin spuštěn oficiální předprodej na všechny festivalové programy SL. »Vstupenky lze objednat on-line na http://www.ticketportal.cz a také http://www.smetanovalitomysl.cz, rovněž ve všech prodejních místech Ticketportalu. Informace lze telefonicky získat na čísle 461 616 070,« uvedla vedoucí festivalového oddělení Eva Piknová.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz