O Smetanovu Litomyšl je letos menší zájem 

TISK, Datum: 27.05.2022, Zdroj: Mladá fronta DNES, Strana: 12, Autor: Radek Latislav, Vytištěno: 96 663, Prodáno: 83 136, Infotype: Nepojmenováno, Datum importu: 27.05.2022 02:20, Čtenost: 439 555, Rubrika: Kraj Pardubický, AVE: 336 126,38 Kč, Země: Česko, GRP: 4,88

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch, Smetanova Litomyšl

Po třech letech se vrací plnohodnotný program Smetanovy Litomyšle s více než čtyřicítkou atraktivních hudebních pořadů rozložených do celého měsíce. Vstupenky však nemizí tak rychle, jak by si vedení festivalu představovalo. K dostání je stále třetina lístků.

LITOMYŠL Ještě před covidem bývalo pravidlem, že ten, kdo si nezajistil vstupenky na operní festival v prvních dnech předprodeje, jednoduše ostrouhal. Lístky byly na ty nejatraktivnější pořady vmžiku pryč. Dnes s výjimkou několika koncertů jsou vstupenky na bezmála čtyřicet pořadů pořád dostupné.

„Před třemi lety byla v tuto dobu většina z více než 40 pořadů pryč, dnes máme vyprodané oba koncerty na přání s Vojtěchem Dykem, tři večery v Nových Hradech a Velké finále pod taktovkou Police Symphony Orchestra. Zbývá nám prodat ještě zhruba 10 tisíc vstupenek z 30 tisíc,“ řekl ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna.

Ačkoli do zahájení festivalu zbývá přesně 14 dní, a lidé tak mají dostatek času na zakoupení zbylých vstupenek, menší zájem o prestižní festival může mít hned několik příčin. Podle pořadatelů se vším zamával covid. Jednak naučil lidi neplánovat věci příliš dopředu a jednak i vzhledem k rostoucí inflaci nechávají rozhodnutí o koupi vstupenek na poslední chvíli. Bývalo také železným pravidlem, že první středa v březnu byla tradičně spojená se zahájením předprodeje lístků. Vrcholící vlna omikronu však odsunula prodej až na konec dubna. „Také toto mohlo sehrát velkou roli. Nezačali jsme v termínu, na který byli lidé léta zvyklí. V prvních dnech předprodeje jsme vždy prodali okolo 80 procent vstupenek. Ale například nyní v první den předprodeje do našeho festivalového centra přišel jediný nakupující. Lidé se proto teď mohou mylně domnívat, že pár dní před zahájením je Smetanova Litomyšl vyprodaná,“ uvedl jeden z důvodů chladnějšího zájmu o vstupenky ředitel festivalu Jan Pikna.

Jednou z věcí, která mohla mnohé zaskočit, je také změna rezervačního systému. Dříve bylo možné koupit vstupenky fyzicky v každém městě v předprodejní síti Ticketportal, dnes je to de facto možné jen online. I proto pořadatelé spouští v těchto dnech další vlnu kampaně, která se bude snažit ukázat, že vstupenky jsou stále ještě na velkou většinu pořadů k mání.

Ceny jsou na úrovni minulých ročníků

„Na druhou stranu je fajn, že stále máme lístky pro ty, kteří by za normálních okolností měli smůlu. Ceny jsou v podstatě na stejné úrovni jako v předchozích letech. Navíc online prodej funguje perfektně,“ dodal Jan Pikna s tím, že se prázdných židlí v hledišti neobává. Těsně před každým koncertem má každý v rámci Klubu přátel volných míst šanci získat vstupenky s velkou slevou.

Ačkoli se 64. ročník Smetanovy Litomyšle s podtitulem A znovu láska musí letos obejít bez operních inscenací, jelikož měla začít velká rekonstrukce zámku, která se stále odkládá, diváci se mohou těšit na špičkové hudebníky.

V Litomyšli vystoupí mimo jiné Česká filharmonie, ale také Slovenská filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Symfonický orchestr FOK či Filharmonie Brno. V galakoncertech se představí operní soubory Národních divadel z Prahy a Brna či rezidenční umělec Adam Plachetka.

„Největší pěveckou hvězdou, kterou jsme tady kdy měli, bude uruguayský barytonista Erwin Schrott. Je to fenomenální showman a velmi charismatický člověk. Kdo byl na jeho koncertu s Českou filharmonií, viděl, že tam dokázal vykouzlit neuvěřitelnou atmosféru. Osobně doporučuji i vystoupení Jiřího Pavlici s Hradišťanem. Sestavil autorský pořad právě k svatojánské noci. Po skončení koncertu jsou na programu ohnivé show v Klášterních zahradách. Doufáme, že se vydaří krásná Svatojánská noc se světluškami,“ láká váhající diváky ředitel Smetanovy Litomyšle.

Koncert pro Evropu 1. července, 19 hodin V den, kdy se Česká republika ujme předsednictví Rady Evropské unie, pořadatelé připravili koncert českých filharmoniků, kteří zahrají symfonickou báseň Z českých luhů a hájů z šestidílného cyklu Bedřicha Smetany Má vlast. Na programu je také symfonická báseň Praga od Josefa Suka a Brahmsův koncert v podání Lukáše Vondráčka, jednoho z nejlepších českých klavíristů.

Tipy na dostupné akce Smetanovy Litomyšle

Slavnostní zahajovací koncert – Slovenská filharmonie 9. června, 20.15 hodin Po čtvrt století se do Litomyšle vrací orchestr Slovenské filharmonie. Na úvod zazní symfonická báseň Bedřicha Smetany Valdštýnův tábor. Zazní také výběr skladeb Gustava Mahlera. Sólisty budou mimořádní pěvci československého původu – slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová a operní pěvec Adam Plachetka. Slavnostní zahajovací koncert zakončí Dvořákova Novosvětská symfonie. Carmina Burana & Obrázky z výstavy 10. června, 20 hodin Jedno z nejznámějších hudebních děl 20. století zazní v provedení Moravské filharmonie Olomouc pod taktovkou dirigenta Jakuba Kleckera. Zpívat bude Pražský filharmonický sbor a dětský sbor Kantiléna. Sólisty budou Simona Šaturová, Martin Šrejma a Jiří Rajniš. Po Čajkovského b moll až na vrcholky Alp 14. června, 19.30 hodin Příznivci romantické hudby si přijdou na své během nejslavnějšího klavírního koncertu b moll Petra Iljiče Čajkovského. Sólový part přednese fenomenální pianista slovenskoaustralského původu Ryan Martin Bradshaw, který je už v patnácti letech laureátem prestižních světových soutěží a absolutní vítěz Concertino Praga 2021. Společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu zazní také Alpská symfonie Richarda Strausse. Carmen ve víru flamenca 27. června, 20.30 hodin Českou premiéru si v Litomyšli odbude přední španělský soubor Antonio Andrade Flamenco Company. Temperamentní dívky a ženy v pestrobarevných sukních s volány a krajkami se ve strhujícím rytmu představí v taneční adaptaci nesmrtelného.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz