Občané: Pleskot a Bělohlávek

Search
Close this search box.

27.5.2016    5plus2    str. 2   Svitavsko a Orlickoústecko (lík)    

Špičkový český architekt a proslulý dirigent České filharmonie získali čestná občanství města Litomyšle

 

 

LITOMYŠL Dvě významné osobnosti z oblasti hudby a architektury se staly tento měsíc čestnými občany města Litomyšle. Jsou jimi hudební ředitel a šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek a architekt Josef Pleskot.

            Jiří Bělohlávek získal čestné občanství Litomyšle za celoživotní mistrovství, soustavnou propagaci české, zejména Smetanovy hudby doma i v zahraničí a mimořádný vztah k Litomyšli.

            Architekt Josef Pleskot převzal čestné občanství za mimořádný přínos architektuře, pravidelnou reprezentaci české architektury na mezinárodních přehlídkách a za výjimečný vztah k městu.

            Ač se Jiří Bělohlávek narodil 24. února roku 1946 v Praze, jeho otec, který byl nejen právníkem, ale i zdatným pianistou, pěvcem, sbormistrem a organizátorem kulturního života, působil v letech 1934 až 1938 jako okresní soudce v Litomyšli. Rodina žila v Hošpesově vile. „Právě od tatínka získal syn Jiří vřelý vztah k hudbě. K Litomyšli má mimořádný vztah. Je dán nejen rodinnou tradicí, ale především soustavnou uměleckou spoluprací. Pan profesor Bělohlávek již od třiceti let významně spoluvytvářel tradici Mladé Smetanovy Litomyšle, například v roce 1977 nezapomenutelným provedením Mé vlasti s tehdejší Státní filharmonií Brno v jízdárně či o rok později na témže místě uvedl Smetanovy České písně se spojenými vysokoškolskými sbory a orchestrem FOK. Od roku 1996 se datuje také úzká, pravidelná a dobře známá spolupráce pana dirigenta s Mezinárodním operním festivalem Smetanova Litomyšl, která trvá dodnes a jejíž rozvíjení mají obě strany v plánu,“ sdělila mluvčí Litomyšle Jana Bisová.

 

Občany jsou Žídek i Haken

 

Architekt Josef Pleskot patří už od poloviny 90. let mezi nejznámější a nejrespektovanější české tvůrce a významně ovlivnil také tvář současné Litomyšle.

            „Realizace bytových domů U Nemocnice, úprava sídliště Komenského včetně nábřeží Loučné, rekonstrukce zámeckého pivovaru, přilehlých veřejných prostranství a regionálního muzea přispěly zásadní měrou k vybudování současného renomé Litomyšle na poli moderní architektury,“ dodala Bisová.

            Čestné občanství Litomyšle získali v minulosti například sochař Olbram Zoubek, dirigent Libor Pešek či operní pěvci Ivo Žídek a Eduard Haken.

 

Foto popis| Architekt Josef Pleskot (vlevo) a dirigent Jiří Bělohlávek.

Foto autor| FOTO ARCHIV MAFRA

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz