OBJEKTIVEM: Orkán zpustošil východ Čech

Search
Close this search box.

27.6.2008 Hradecký deník str. 6 Z REGIONŮ
KAMIL DUBSKÝ
Náš kraj je suverénně nejpostiženější v Česku. A téměř šestina celorepublikových škod je hlášena z jediného okresu – z Chrudimska

Východní Čechy/ Středeční prudká bouře postihla Pardubický kraj nejvíc ze všech 14 českých krajů. A vůbec nejvíc ji odneslo Chrudimsko. Z tohoto okresu je hlášena téměř šestina pojistných škod.
"Z dvou tisíc událostí, které jsme zatím zaznamenali, je téměř 800 z Pardubického kraje a z toho 314 z okresu Chrudim," uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.
Vichr dosáhl místy síly orkánu. Ve Svratouchu, 30 kilometrů od nejzdevastovanější části Chrudimska, meteorologové naměřili v nárazech 122 kilometrů za hodinu.
V okolí Holic padaly kroupy o průměru čtyř centimetrů. Velké škody vichřice napáchala také na Litomyšlsku, Hlinecku a v Orlických horách. V řadě vesnic stále nefunguje elektřina a někde dokonce neteče ani voda.
Podle meteorologů však nešlo o nic výjimečného. Podobné průtrže jsou v létě časté a stejně tak často mají lokální charakter. "Například na Labské boudě v Krkonoších nebo v Hradci Králové jsme žádný výjimečný vítr nezaznamenali," uvedl Vladislav Metelka z hradecké pobočky hydrometeorologického ústavu.
Obrovské škody, srovnatelné s březnovou vichřicí Emmou, hlásí lesáci. Podle nich je Pardubický kraj nejpostiženější. Zničeno je 165 tisíc kubíků dřeva, téměř třetina celorepublikových ztrát.

Foto popis| LIPINA U SEČE. "Tady stál ještě včera les," ukazuje na zpustošenou pláň, z níž vyčuhují jen pahýly kmenů, zdejší chalupář Karel Stehno. Orkán, který se přehnal nad Chrudimskem, způsobil lesákům desetimilionové škody, a srovnávají je s vichřicí Emma.
Foto autor| Foto: Karel Dvořák

Foto popis| DOMAŠÍN U DOBRUŠKY. Tady spadl strom na zemědělskou usedlost. Její střecha se zřítila na osobní vozidlo zaparkované uvnitř. Nikdo naštěstí nebyl zraněn. Rychnovsko bylo ve středu v Královéhradeckém kraji nejpostiženějším okresem.
Foto autor| Foto: Deník/Jan Ježdík

Foto popis| SVITAVY. Na tomto místě se stala tragédie. Padající strom těžce zranil 47letou ženu u restaurace na sportovním stadionu. Po převozu do nemocnice žena zemřela. K restauraci se šla schovat před deštěm. To se jí stalo osudným. Orkán ohrozil dokonce i festival Smetanova Litomyšl, ten nakonec bude přece jen pokračovat.
Foto autor| Foto: Sylva Horáková

Foto popis| SKALKA U CHRUDIMĚ. Na frekventovanou silnici se tady zřítil vysoký topol. Auto bylo naštěstí zaparkované u krajnice a jeho osádka, která se právě vracela z pohřbu, schovaná v sousedním motorestu.
Foto autor| Foto: Deník/Kamil Dubský

Foto popis| SMRKOVÝ TÝNEC. Z 56 zdejších domů jich bylo poškozeno 56. Všechny. Většina z nich je bez střechy. "Myslel jsem, že přišel konec světa. Vzduchem létaly tašky i celé střechy, za chvíli nebylo vidět na deset centimetrů," líčí zděšeně obyvatelé Smrkova Týnce na Chrudimsku. "Nic podobného jsem nezažil," přisvědčil asi sedmdesátiletý stařík. Nedaleko odsud se jako domeček z karet sesunula k zemi rozhledna Bára, technický unikát, která byla před dvěma týdny slavnostně otevřena. "Dostal jsem od větru na držku," sypal si včera popel na hlavu její architekt.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz