Obnova zámku Nové Hrady

Search
Close this search box.

7.10.2017    ČT 24    str. 5   11:32 Týden v regionech

Petra BERÁNKOVÁ, moderátorka

——————–

Svůj život v Praze vyměnili za venkov. Manželé Magda a Petr Kučerovi jsou už 20 let majiteli zámku Nové Hrady. Z ruiny postupně vybudovali Versailles východních Čech.

Erik KNAJFL, redaktor

——————–

Japanoložka a dřívější československý politik, poslanec a spoluzakladatel Občanského fóra opustili hlavní město, aby si splnili společný sen. Rokokový zámek koupili manželé Kučerovi v roce 1997 od restituentů, tehdy za 14 milionů korun. Od té doby o něj pečují a zvelebují ho.

Petr KUČERA, majitel zámku Nové Hrady

——————–

Měli jsme zajímavé nemovitosti v Praze, které jsme prodali a vlastně jsme je směnili za život na venkově. Nakonec padla volba na Nové Hrady, které, vidíme to za námi, jsou krásné. Je to čisté zámecké rokoko. Pochopitelně zámek byl zpustlý, takže jsme se tady z komfortu Prahy stěhovali do spacích pytlů se čtyřmi dětmi.

Erik KNAJFL, redaktor

——————–

Současný zámecký pán má do nastrojeného feudála opravdu daleko. Sám upravuje záhony, krmí zvěř, natírá, bourá, staví a místo v kočáru jezdí na bagru. Během 20 let vznikla rozsáhlá zámecká zahrada s bludištěm a oborou. Zámecký komplex doplňuje i muzeum cyklistiky a galerie klobouků. Během Smetanovy Litomyšle se tady hraje i divadlo v podání těch nejlepších tuzemských umělců. Uvnitř zámku majitelé vystavují unikátní nábytek.

průvodkyně

——————–

Společně s Uměleckoprůmyslovým muzeem vznikla výstava Umění nábytku v proměnách staletí.

Erik KNAJFL, redaktor

——————–

Manželé Kučerovi pracují na rozvoji zámeckého areálu každý den a jak se zdá, úsilí se vyplácí. Ročně Nové Hrady navštíví desetitisíce lidí.

Magda KUČEROVÁ, majitelka zámku Nové Hrady

——————–

Já mám na starosti víceméně takovou péči o návštěvníky, aby se jim tady líbilo. Takže restauraci, cukrárnu na nádvoří, doprovodný program, vlastně ta galerie.

Erik KNAJFL, redaktor

——————–

V posledních letech se zaměřili na zámeckou zahradu. Už teď patří mezi nejkrásnější u nás. Kučerovi se inspirují hlavně v zahraničí. Zámecký areál je zcela soběstačný.

Petr KUČERA, majitel zámku Nové Hrady

——————–

My děláme ty všechny úpravy, opravy, změny děláme bez dotací a děláme je za nákladové ceny. Ty jsou někde na osmině, někdy desetině toho, co by nám účtovaly firmy. To je skutečná hodnota.

Erik KNAJFL, redaktor

——————–

Vyměnili pohodlí za práci. Po 20 letech na zámku ale manželé Kučerovi říkají: Změny životního stylu nelitujeme. Erik Knajfl, Česká televize.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz