Ojedinělá příležitost

Search
Close this search box.

3.7.2018   Haló noviny   str. 10   Servis – TV programy (the)    

Jednou z nejočekávanějších událostí právě probíhajícího Národního festivalu Smetanova Litomyšl (SL) je zítřejší zcela první veřejné provedení nového původního nastudování inscenace Smetanovy slavnostní opery Libuše. Představí se soubory pražského Národního divadla (ND).

Klasikovo operní dílo je uváděno pouze při výjimečných slavnostních událostech. Zařazení na letošní program SL bylo podmíněno celostátními oslavami století od vzniku samostatného Československa a také vzhledem k průběhu 60. ročníku bezkonkurenčně pojaté litomyšlské přehlídky.

Nemnozí pamětníci (k nimž patřím) si ještě živě pamatují slavnostní uvedení v roce 1959. Tehdy do Litomyšle zavítala reprezentativní sestava naší první scény v čele s legendárními pěveckými osobnostmi, jako byli zejména Václav Bednář, Marta Krásová, Zdeněk Otava, Marie Podvalová, Milada Šubrtová a další. Po bezmála šedesáti letech od oněch okamžiků mi z paměti nevymizely nezapomenutelné dojmy, kdy jsem jako malý capart směl účinkující po jejich vystoupení a dlouhotrvajícím frenetickém aplausu navštívit. Připomínají mi to v památníčku jejich citlivá písemná věnování s autogramem.

Smetanova slavnostní opera Libuše v Litomyšli zaznívá jen ojediněle, podobně jako všude jinde na operních scénách. Častěji se publikum setkávalo v rámci SL s koncertním uváděním jednotlivých scén. Mimořádné umělecké dojmy zanechávala zejména sopranistka Eva Urbanová. Opakovaně se zapsala do srdcí tisíců posluchačů.

Zítra budou moci ti z nejšťastnějších majitelů vstupenek, na něž se v dlouhodobě předem vyprodaném představení dostalo, představení opět spatřit – tentokrát v nově realizované verzi. Oficiální premiéru na divadelních prknech bude mít až letos na podzim ve »zlaté kapličce nad Vltavou«.

Vstupné na zítřejší litomyšlské provedení je oproti běžným relacím (například do ND) vskutku »lidové«, třebaže režijní náklady na realizaci mimo mateřskou pražskou scénu jsou enormní (doprava osob a jejich ubytování, přeprava kulis a dalších technik atp.). Vedení SL však dlouhodobě razí ideu, že kvalitní umění by mělo být přístupné co nejširším vrstvám zájemců. To se totiž u nás v současnosti jinde obvykle neděje.

Provedení opery zazní pochopitelně v češtině, ovšem s paralelními anglickými titulky. Informativní »Ouvertura« začne zítra v přilehlé litomyšlské zámecké jízdárně již v 19.30 hodin.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz