Ojedinělý hudební experiment

Search
Close this search box.

28.5.2014    Haló noviny    str. 10   Servis – TV programy (the)   

Pořadatelé hudebních festivalů se snaží programy jednotlivých ročníků neustále obohacovat nejen vystoupeními umělců zvučných jmen, ale také neotřelou a podnětnou novátorskou dramaturgií. Zcela výlučnou akcí z celosvětového hlediska bude v rámci letošního Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl (SL) světová premiéra původního projektu »Klasika je cool aneb Smartphonie«.

 

Litomyšlský festival svými pořady pamatuje na příznivce různých věkových vrstev i různých hudebních zájmů. Výjimkou nejsou ani tzv. rodinná představení. Mají přiblížit hudební krásy také mladým generacím. K nim bude letos patřit ojedinělá dramaturgická novinka nazvaná »Klasika je cool aneb Smartphonie«. Bude spojena i s posluchačskou soutěží. »Fenoménem současné doby jsou ‚chytré‘ mobilní telefony. Tuto skutečnost nemůže tedy opominout ani litomyšlský festival klasické hudby,« upřesňuje ředitel SL Jan Pikna. »Hudba, označovaná někdy jako ‚vážná‘, může být s jejich pomocí dokonce představena také jako nevážná, dokonce velmi populární.«

            Mnohé skladby, nebo jejich výrazné motivy, jsou často využívány coby vyzváněcí melodie mobilních telefonů a uživatelé jejich původ většinou vůbec neznají. »Během ojedinělého koncertu, který jsme příznačně nazvali ‚Klasika je cool‘, zazní například Brittenova populární kompozice na Purcellovo téma ‚Průvodce mladého člověka orchestrem‘,« dodává Pikna. »Naprostou novinkou ve festivalovém dění – a nejen v rámci SL -bude ovšem letošní premiérové uvedení unikátní symfonie ‚Smartphonie‘. Je sestavena ze známých melodií, které bývají nejčastěji stahovány do mobilních telefonů. O výběru ze dvou možných variant rozhodnou sami diváci prostřednictvím hlasovací aplikace na mobilních telefonech.« Pořadatelé spočítali, že Smartphonie by mohla zaznít ve 256 různých variabilních verzích. Svou podstatou různorodých voleb připomíná někdejší slavný Kinoautomat, jenž slavil úspěchy i v daleké cizině. Pro hlasující návštěvníky v rámci letošní SL je navíc připravena řada dalších soutěží. Odměnou pro vítěze budou – jak také jinak? – tablet a mobilní telefony.

 

Foto popis| Záběr z rodného bytu Bedřicha Smetany v Litomyšli

Foto autor| FOTO – archiv

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz