Opera Národního divadla zahájí sezonu Prodanou nevěstou

Search
Close this search box.

22.9.2008 Pražský deník str. 27 Kultura GABRIELA KOVÁŘÍKOVÁ

Praha/ Novým nastudováním Prodané nevěsty Bedřicha Smetany zahájí 25. a 26. září svoji novou sezonu opera Národního divadla Praha. Režie jednoho z nejznámějších českých děl se chopila -mimochodem poprvé v historii Národního divadla – žena, Magdalena Švecová, která svým něžným a hloubavým citem i originálním divadelním viděním dokáže odhalit v dílech klasického repertoáru a "dobře známých" příbězích skryté či opomíjené hodnoty.
"Ráda bych vytvořila živé operní divadlo, které mluví samo za sebe a ve kterém hlavní úlohu sehrává příběh, plastické charaktery a vztahy postav. A zejména hudba. Hudba vdechuje život veškerému jevištnímu dění, je základním inspiračním zdrojem, od kterého neustále odbíhám, abych se opět s pokorou vrátila," říká Švecová, která si ke spolupráci přizvala scénografa Petra Matáska, kostýmní výtvarnici Zuzanu Přidalovou a choreografku Ladislavu Košíkovou. V komediantské scéně ve třetím jednání vystoupí i známé Divadlo Continuo. Operu diriguje Ondrej Lenárd.
"Spolu s celým inscenačním týmem jsme chtěli připomenout ztracený svět našich předků, léto na vsi a rituály spojené s oslavou nové úrody. Nebránili jsme se optimistickému, zidealizovanému až naivnímu vidění -koneckonců Sabinův příběh se odehrává ve svátek, kdy vše chce vypadat lepší, než ve skutečnosti je," dodává režisérka.
V hlavních rolích Prodané nevěsty, jejíž nové nastudování bylo poprvé uvedeno letos v červnu na Mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl, se v alternacích představí Roman Janál/ Ivan Kusnjer (Krušina), Jitka Soběhartová/ Yvona Škvárová (Ludmila), Dana Burešová/ Petra Šimková/ Pavla Vykopalová (Mařenka), Jaroslav Březina/ Václav Lemberk/ Aleš Voráček (Vašek), Jaroslav Březina/ Tomáš Černý/ Miroslav Dvorský (Jeník), Zdeněk Plech/ Luděk Vele (Kecal) a další pěvci.
Od prvního uvedení Prodané nevěsty v Národním divadle uplyne v letošním roce 125 let. Nová inscenace je v pořadí dvacátým nastudováním kusu v Národním divadle. Upříležitosti premiéry vydala opera Národního divadla pexeso s postavami oper Bedřicha Smetany, jímž chce zábavnou formou seznámit i nejmladší generaci s rozsáhlým operním dílem jednoho z našich největších skladatelů. Pexeso atraktivním a humorným způsobem zpracoval přední český výtvarník Jiří Votruba.

Foto popis| PRODANNÁ NEVĚSTA. Novým nastudováním opery Bedřicha Smetany zahájí svou sezonu opera Národního divadla. Na snímku zleva: Ivan Kusnjer, Luděk Vele, Yvona Škvárová.
Foto autor| Foto: Hana Smejkalová
Region| Střední Čechy
Publikováno| Boleslavský deník; Kultura; 27
Publikováno| Benešovský deník; Kultura; 27
Publikováno| Kladenský deník; Kultura; 27
Publikováno| Berounský deník; Kultura; 27
Publikováno| Kolínský deník; Kultura; 27
Publikováno| Kutnohorský deník; Kultura; 27
Publikováno| Mělnický deník; Kultura; 27
Publikováno| Nymburský deník; Kultura; 27
Publikováno| Příbramský deník; Kultura; 27
Publikováno| Rakovnický deník; Kultura; 27
Region| Západní Čechy
Publikováno| Plzeňský deník; Kultura; 27
Publikováno| Plzeňský deník – Plzeň-jih; Kultura; 27
Publikováno| Plzeňský deník – Plzeň-sever; Kultura; 27
Publikováno| Domažlický deník; Kultura; 27
Publikováno| Chebský deník; Kultura; 27
Publikováno| Karlovarský deník; Kultura; 27
Publikováno| Klatovský deník; Kultura; 27
Publikováno| Rokycanský deník; Kultura; 27
Publikováno| Sokolovský deník; Kultura; 27
Publikováno| Tachovský deník; Kultura; 27
Region| Východní Čechy
Publikováno| Krkonošský deník; Zábava; 15
Publikováno| Chrudimský deník; Zábava; 15
Publikováno| Jičínský deník; Zábava; 15
Publikováno| Náchodský deník; Zábava; 15
Publikováno| Svitavský deník; Zábava; 15
Publikováno| Orlický deník; Zábava; 15
Publikováno| Rychnovský deník; Zábava; 15
Publikováno| Pardubický deník; Zábava; 15
Region| Vysočina
Publikováno| Havlíčkobrodský deník; Kultura; 27
Publikováno| Jihlavský deník; Kultura; 27
Publikováno| Třebíčský deník; Kultura; 27
Publikováno| Žďárský deník; Kultura; 27
Publikováno| Pelhřimovský deník; Kultura; 27
Region| Jižní Čechy
Publikováno| Českobudějovický deník; Kultura; 27
Publikováno| Českokrumlovský deník; Kultura; 27
Publikováno| Jindřichohradecký deník; Kultura; 27
Publikováno| Písecký deník; Kultura; 27
Publikováno| Prachatický deník; Kultura; 27
Publikováno| Strakonický deník; Kultura; 27
Publikováno| Táborský deník; Kultura; 27
Region| Jižní Morava
Publikováno| Brněnský deník; Kultura; 27
Publikováno| Vyškovský deník; Kultura; 27
Publikováno| Blanenský deník; Kultura; 27
Publikováno| Hodonínský deník; Kultura; 27
Publikováno| Znojemský deník; Kultura; 27

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz