Opera: Od Lazebníka a Giocondy přes Tajemství až po Rusalenku

Search
Close this search box.

17.2.2017    Mladá fronta DNES    str. 2   Příloha – Smetanova Litomyšl

Festival Smetanova Litomyšl se může pochlubit tím, že se v jeho programu pravidelně objevují operní díla. Šest lákavých titulů najdou zájemci také v programu 59. ročníku festivalu.

Se dvěma operami se představí Národní divadlo moravskoslezské Ostrava. Nejprve uvede Rossiniho Lazebníka sevillského!!!.

Lazebník sevillský bude bavit humorem. Přispěje k tomu autor českého libreta této celosvětově nejoblíbenější komické opery, kterým je ostravský bard Jarek Nohavica.

„Lazebník sevillský je z mých oblíbených oper, které cítím a slyším česky,“ řekl Nohavica ve zpravodaji Národního divadla moravskoslezského, které chystá premiéru Lazebníka s jeho potměšilým Figarem týden před uvedením v Litomyšli.

Stejný soubor představí o den později i operu Tajemství od Bedřicha Smetany.

„Tajemství je snad největší smetanovský hudební skvost, ačkoli je dílo hráno méně,“ říká umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský, který chce do roku 2024 uvést všechny operní tituly Bedřicha Smetany. Příběh Kalinů a Malinů upomíná na spor Kapuletů a Monteků v Romeovi a Julii. Ovšem končí dobře a je zasazen do prostředí romantického Bezdězu.

Janáčkova opera Národního divadla Brno provede, na festivalu poprvé, Ponchielliho La Giocondu. „La Gioconda je Grand Opera. Ocitáme se ve snu o Benátkách. V Benátkách v době přezrálé pozdní renesance, v době úpadku a dekadence,“ uvedl režisér inscenace Tomáš Pilař.

Dětská opera Praha, se kterou Smetanova Litomyšl dlouhodobě spolupracuje, připravuje přímo pro festival operní představení pro děti od osmi let.

„Společně jsme jednali o titulu, který by byl vhodný, a shodli jsme se na pohádkové Rusalce,“ upřesnil Vojtěch Stříteský.

Na její motivy tedy vznikne v premiéře pro Smetanovu Litomyšl Rusalenka. Inscenace je upravena pro redukovaný orchestr, děj zkrácen, ale nádherná hudba zůstává zachována. Hned dvakrát předvede Opera Národního divadla Praha Prodanou nevěstu. Půjde o zpracování, které Smetanova Litomyšl uvedla již na 50. ročníku v roce 2008.

Kmenové dílo české opery je na Smetanově Litomyšli nejčastěji uváděným titulem.

Opery na festivalu

St, čt, pá, so 21., 22., 23., 24. června Večer na zámku v Nových Hradech

Pátek 23. června Gioacchino Rossini: Lazebník sevillský!!!

Sobota 24. června Bedřich Smetana: Tajemství

Pátek 30. června (odpol. / večerní) Rusalenka

Sobota 1. července (odpol. / večerní) Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta

Úterý 4. července Amilchare Ponchielli: La Gioconda

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz