Opera Paris a Helena v českém Versailles

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 18.06.2019 , Zdroj: Haló noviny , Strana: 10 , Autor: (the) , Vytištěno: 43 000 , Rubrika: Servis – TV programy , Země: Česko

Zažít opulentní zámeckou slavnost z dob baroka budou moci návštěvníci Národního operního festivalu Smetanova Litomyšl (SL) v prostředí stagiony na nedalekém rokokovém zámku Nové Hrady. Je také nazýván české Versailles.

Po čtyři večery – od 26. do 29. června – tam návštěvníky pohostí nynější majitelé panství. Přítomné pozvou k prohlídce zahrad, sálů i komnat, dopřejí jim také dobovou kratochvilnou zábavu. Součástí bude provedení půvabné barokní opery Paris a Helena od skladatele Christopha Willibalda Glucka. Dílo pochází z roku 1770.

Gluck si dával velmi záležet, aby operu založil na hudebním kontrastu drsných a prudkých Sparťanů s úsečnými rytmy a naopak jemných Trójanů s měkkou lyrikou melodických oblouků. »Scénické provedení díla tam letos bude mít českou premiéru,« informuje dlouholetý snaživý umělecký ředitel festivalu SL Vojtěch Stříteský. »V realizačním týmu je kromě sólistů nejen ansámbl Barocco Sempre Giovane, ale také Smíšený pěvecký sbor KOS, působící v rámci Pedagogické školy Litomyšl.

Jeho kvalita dosahuje profesionální úrovně,« dodal.

Sbormistr litomyšlského KOSu Milan Motl upřesňuje: »Vedle samotného hudebního nastudování

nás čeká také zvládnutí pohybové, scénické složky operního představení.« Role Parise se zhostí Kristýna Vylíčilová, postavu Heleny ztvární úspěšná pěvkyně Jana Sibera.

Stagiona v Nových Hradech na Chrudimsku zve návštěvníky SL letos již po osmé. Ti, kteří si tyto večery oblíbili a jezdí tam pravidelně, již měli možnost zažít provedení operních děl jak v zámeckém amfiteátru, tak také v prostoru nádherné sýpky, jež bývá útočištěm přítomných v případě méně vlídného počasí.

Důležitou a velmi prospěšnou součástí servisu je skutečnost, že festival SL hostům poskytuje časově odpovídající bezplatnou autobusovou dopravu z Litomyšle do Nových Hradů a také zpět. Podobných úsluh ovšem akce každoročně nabízí nespočet. Nad jejich tradičně úspěšným průběhem bdí celý festivalový tým, za všechny připomeňme alespoň neobyčejně snaživou produkční Evu Žáčkovou, jejíž aktivity jsou příkladné. S takovými nadšenci se totiž nikde jinde nesetkáváme.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz