Operní festival chce zlákat dvacet tisíc lidí

Search
Close this search box.

4.3.2008 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Pardubický (vid)4.3.2008 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Pardubický (vid)

Litomyšl – Nejatraktivnější program ve své historii bude mít letošní padesátý ročník hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Dvacet tisíc vstupenek na jednotlivá představení se začne prodávat zítra od devíti hodin. Průměrná cena lístků činí 440 korun. Protože každý rok vstupenky na nejzajímavější představení zmizí hned první den během několika hodin, váhat se nevyplatí. Lístky je možné objednat přes internet, v Pardubickém kraji je možné koupit vstupenky i v 15 městech. K dostání jsou i v Praze, Brně nebo Plzni. Čestné místo v programu mají nejznámější opery Bedřicha Smetany, kterému je festival věnován.
"Letošní Smetanova Litomyšl neponese žádný tematický podtitul jako minulé ročníky, bude zaměřena slavnostně, smetanovsky a operně. Již Bedřich Smetana určil provádění Libuše pro obzvláště slavnostní příležitosti. Proto tato jeho opera s Evou Urbanovou v titulní roli a souborem opery pražského Národního divadla 18. června 50. ročník festivalu zahájí," uvedla mluvčí festivalu Eva Piknová.

Přijede i Česká filharmonie S Liborem Peškem Vedle Libuše bude v Litomyšli hned dvakrát uvedena premiéra Smetanovy nejoblíbenější opery Hubička, rovněž nastudované souborem Národního divadla v Praze pod režií Magdaleny Švecové. Chybět nebude ani cyklus Má vlast, který provede Česká filharmonie s dirigentem Liborem Peškem a klavíristkou Jitkou Čechovou. "Představujeme festival takový, jaký jsme si přáli, konkurenceschopný z hlediska evropské hudební scény, festival překračuje hranice lokálního provinčního významu," uvedl umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.
Pokračování na str. C5

Festival chce zlákat dvacet tisíc lidí
Smetanova Litomyšl bude letos ve znamení oper. Vystoupí Eva Urbanová, Gabriela Beňačková i Edita Adlerová

Pokračování ze str. C1
"Světovou operu bude reprezentovat Rossiniho Lazebník sevillský v podání Janáčkovy opery Národního divadla Brno a Nabucco Giuseppe Verdiho, povedený Státní operou Praha. Operní árie zazní také v závěrečném koncertu Gala opera, který připomene 150. výročí narození Giacoma Pucciniho," řekla Piknová.
Kromě špičkových českých interpretů klasické hudby, jako jsou například Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, operní pěvkyně Eva Urbanová nebo Schola Gregoriana Pragensis Davida Ebena, se diváci mohou těšit i na zahraniční umělce.
Účast na festivalu potvrdili dirigenti Oliver Dohnányi, který bude řídit provedení Libuše, či Hillary Griffith, který bude v Litomyšli dirigovat dvě představení Verdiho Nabucca. Ze Spojených států přijede mládežnický orchestr Boston Youth Symphony Orchestra, který pod taktovkou dirigenta Federica Cortese vystoupí s programem složeným z Mozarta, Bernsteina, Dvořáka a Beasera. V programu se se objeví i oblíbená díla moderních autorů vážné hudby. "Mimořádným projektem bude pořad Gershwin – Bernstein s oblíbenou Rhapsody in Blue v podání fenomenálního tureckého pianisty Fazila Saye a symfonií Kaddish Leonarda Bernsteina, kde bude text předčítat Soňa Červená. Duchovní hudbu přinese meditativní projekt náboženského dialogu sdružení japonských buddhistických mnichů Gjosan-rjú Tendai šomjó se Scholou Gregorianou Pragensis Davida Ebena," řekla Piknová.
Festival čeká i světová premiéra. "Tu bude mít oratorium Sylvie Bodorové Mojžíš, které naše nejlepší současná autorka píše na objednávku Smetanovy Litomyšle. Vystoupí v něm i Gabriela Beňačková, Kühnův dětský sbor a Pražský filharmonický sbor doprovodí Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Hanuse," uvedla Piknová.
Kromě Urbanové a Beňačkové se představí v Litomyšli i třetí česká operní diva Edita Adlerová. Ta má za sebou největší úspěch coby originální a ceněná představitelka Bizetovy Carmen.

***

* Kde koupit lístky
BYSTRÉ
Turistické informační centrum *
nám. Na Podkově 2 * tel. 461
742 333
ČESKÁ TŘEBOVÁ
Turistické informační centrum,
Staré náměstí 78 * tel. 465 500
211
HOLICE
Andrea Valentová – CA Atlantis *
Palackého 251 * tel. 466 682
229
CHOCEŇ
Informační centrum * Tyršovo
náměstí 301 * tel. 465 461 949
CHRUDIM
Informační centrum * Resselovo
náměstí 1 * tel. 469 645 821
JABLONNÉ NAD ORLICÍ
Kulturní a informační centrum *
nám. 5. května 30 * tel. 465
641 371
LANŠKROUN
Infocentrum Lanškroun * nám. J.
M. Marků 12 * tel. 465 320 007
LÁZNĚ BOHDANEČ
Městsko-lázeňské informační
centrum, Pernštýnská 117 * tel:
466 924 221
LITOMYŠL
Smetanova Litomyšl, o.p.s. *
Jiráskova 133 (zámek) * tel. 461
616 070
Informační centrum *
Smetanovo nám. 72 * tel. 461
612 161
MORAVSKÁ TŘEBOVÁ
Turistické informační centrum *
Nám. T.G. Masaryka 33 * tel.
461 313 502
PARDUBICE
Pardubice Region Tourism *
nám. Republiky 1 * tel. 466 768
390
POLIČKA
Informační centrum * Palackého
nám. 160 * tel. 461 723 800
SVITAVY
Informační centrum * náměstí
Míru 48 * tel. 461 534 300
ÚSTÍ NAD ORLICÍ
Informační centrum * Sychrova
16 * tel. 465 514 111
VYSOKÉ MÝTO
Informační centrum * B.
Smetany 92 * tel. 465 466 112

Foto popis| NÁDVOŘÍ ZÁMKU. K atmosféře Smetanovy Litomyšle patří neodmyslitelně prostředí na nádvoří místního zámku. Stejně jako při minulých ročnících tu bude soustředěno hlavní dění festivalu, nebudou však chybět ani koncerty v sousedních městech.
Foto autor| FOTO: MAFA – RADEK KALHOUS

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz