Operní festival je letos kratší

Search
Close this search box.

13.6.2013 5+2 dny str. 18 Kultura regionu RADEK LATISLAV

 

Jubilejní 55. ročník Smetanovy Litomyšle bude kratší, i přesto nabídne bohatý program. Vstupenek zbývá jen pár desítek.

LITOMYŠL / Do začátku mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl zbývají poslední hodiny. Stejně jako loni nabídne od 13. do 30. června mimořádný zážitek nejen milovníkům klasické hudby, ale také příznivcům dalších hudebních žánrů, výtvarného umění a architektury. Stejně jako loni musí diváci strpět stavební ruch na zámeckém návrší. Zájem je i přesto velký. Impozantní bude hned samotné zahájení festivalu. „Česká filharmonie se svým novým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem dvakrát rozezní zámecké nádvoří tóny cyklu symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany," uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

Vstupenky na Verdiho a dětskou operu

Organizátoři festivalu věří, že se nejenom na ně usměje štěstí a že pěkné počasí divákům umožní ničím nerušený hudební zážitek. „Věříme, že špatného počasí bylo letos už dost a rozbahněné návrší nezpůsobí hostům festivalu vážnější komplikace," říká mluvčí festivalu Barbora Krejčí. Před počasím bude diváky do jisté míry chránit výsuvné zastřešení, které mírný déšť zastaví. Před silnými poryvy větru a deštěm diváky ovšem neuchrání.
Ani stavební komplikace a o pár dnů kratší festival milovníky hudby neodradil od nákupu vstupenek na tradičně vrcholná představení, jako jsou Otello Giuseppa Verdiho, Don Giovanni W. A. Mozarta nebo představení Dětské opery Praha (Vy)Prodaná nevěsta.
V minulém týdnu bylo stále dostatek volných vstupenek na Sicilské nešpory od Giuseppe Verdiho a koncert Jan Novotný hraje Smetanu s klavírní tvorbou Bedřicha Smetany v podání živoucí legendy české klavírní školy. Dostatek míst hlásí organizátoři i na pět barokních večerů v Nových Hradech.

Zájem je o zahajovací koncert a Vojtu Dyka

„Největšímu zájmu návštěvníků se těší oba Koncerty na přání a Koncert plný překvapení, mimořádný zájem je také o Slavnostní zahajovací koncert i s jeho reprízou následující den. Publikum Smetanovy Litomyšle tradičně zajímají všechna operní představení a s nadšením jsou přijímány také pořady pro děti," uvedla manažerka předprodeje Jitka Nazdravetská s tím, že na všechny zbylé vstupenky platí od 3. června sleva ve výši 25 procent.
Nekompromisně je vyprodaný koncert Vojty Dyka s B-Side Bandem, jehož program tvoří jazzové evergreeny, cover verze světových rockových hitů v energických swingových aranžmá i novinky ze světa klasické hudby.
„Tímto koncertem jsme chtěli nalákat na Smetanovu Litomyšl i mladší obecenstvo," dodává dramaturg Stříteský.
Při příležitosti konání festivalu se otevírají i první místa rekonstruovaného zámeckého návrší. Například zámecká jízdárna. Souběžně s festivalem proběhne i 9. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle.

Na festival je lépe jít pěšky

Míst k parkování není nadbytek, a proto organizátoři doporučují dorazit na festival po svých a v předstihu. Kromě uzavřené Jiráskovy ulice bude k dispozici menší parkoviště v ulici Zahájská, dále Smetanovo či Toulovcovo náměstí.

Výběr z programu Smetanovy Litomyšle 13. a 14. 6. – 19.30 slavnostní zahajovací koncert Česká filharmonie – Má vlast 15. 6. – 17.00 Camerata Chicago 15. 6. – 21.00 giuseppe verdi: otello 16. 6. – 19.30 Carmina burana 17. a 18. 6. – 21.00 koncert na přání – vojtěch dyk & B side Band 20. 6. – 15.00, 17.00 eberhard streul: Papageno hraje na kouzelnou flétnu 20. 6. – 19.30 Pocta vaňhalovi 21. 6. – 21.00 giuseppe verdi: sicilské nešpory 22. 6. – 21.00 Wolfgang amadeus Mozart: don giovanni 23. 6. – 19.30 koncert plný překvapení 25. 6. – 19.30 Musica Bohemica & spirituál kvintet 29. 6. – 21.00 Bedřich smetana: dvě vdovy 30. 6. – 19.30 Závěrečný koncert

Foto popis| Zahájení mezinárodního operního festivalu na zámku v litomyšli si nelze představit bez smetanovy Mé vlasti.
Foto autor| FOTO / FRANTIŠEK RENZA

Regionální mutace| 5+2 dny – Královéhradecký kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz