Operní festival v Litomyšli nabízí velké slevy

Search
Close this search box.

 

7.6.2011 Mladá fronta DNES str. 2 Kraj Hradecký
David Půlpán

 

Pořadatelé Smetanovy Litomyšle řeší nečekaný problém. Zbývají jim vstupenky na atraktivní koncerty, které by v minulých letech byly pravděpodobně rychle vyprodány. Pár dní před zahájením operního festivalu je nabízejí pouze za polovinu původní ceny.
Lidé, kteří chtějí slyšet klasickou hudbu ve špičkovém provedení uprostřed nádherného renesančního zámku, mají šanci. Samozřejmě Eva Urbanová v opeře Turandot je už dávno vyprodaná, ale se slevou mohou jít na Českou filharmonii nebo na mimořádné hudebně-taneční vystoupení na hudbu Carla Orffa a Igora Stravinského nazvané Písně a tance lásky. Za polovic jsou i vstupenky na Dvořákovu Stabat Mater i balet Svěcení jara.
„Snad z důvodu finanční krize a nejistoty z chystaných reforem v nabídce zůstaly i pořady velmi atraktivní, které by v minulosti byly vyprodány mezi prvními," uvedl ředitel operního festivalu Jan Pikna.
Festival od pátku 10. června do 4. července nabídne skoro dvacet pět tisíc vstupenek na dvacet osm pořadů pokrývajících širokou škálu uměleckých forem, žánrů a slohů.
Prodej zlevněných vstupenek před začátkem festivalu se stal v Litomyšli již pravidlem. Například nejlevnější lístek na koncert České filharmonie díky slevě nestojí 490, ale pouze 255 korun. „O koncerty České filharmonie byl v minulosti velký zájem," uvedl Pikna. Filharmonici přitom uvedou Mahlerovu Symfonii č. 4 pro velký orchestr se sopránovým sólem. Doplní ji předehra z opery Prodaná nevěsta, kterou sám Gustav Mahler jako dirigent kdysi nasazoval až po prvním jednání, aby tu nádheru slyšelo i neukázněné vídeňské publikum, chodící do opery pozdě.
Levnější je i Donizettiho opera Nápoj lásky v podání souboru opery Národního divadla v Praze. Nejlevnější lístek se prodává nikoliv za 390 korun, ale jen za necelých dvě stě.
Diváci v Litomyšli v posledních letech dávají stále více najevo, že chtějí „lehčí" koncerty. S lístky na Koncert na přání složený z oblíbených rockových písní skupiny Queen potíže nejsou.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – východní Čechy (hradec králové)

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz