Operní umění má v Litomyšli sezónu

Search
Close this search box.

15.6.2009 Hospodářské noviny str. 13 Kultura Petr Veber
Festival

Smetanova Litomyšl letos uvede recitál Magdaleny Kožené, Susanne Rydénové a Anetty Daschové.

Druhé nádvoří litomyšlského zámku dnes večer zaplní svým hlasem Magdalena Kožená za doprovodu komorního ansámblu starých nástrojů. Recitál proslulé mezzosopranistky je sice vrcholnou,nikoli však ojedinělou událostí Smetanovy Litomyšle.
Mezinárodní operní festival se letos rozmáchl k dosud nejdelšímu časovému rozvrhu a k nejrozsáhlejší nabídce programů. Od pátečního zahájení až do 6. července uvede téměř třicet operních inscenací.
České předsednictví v EU, šedesát let festivalu i 750 let od povýšení Litomyšle na město jsou inspirací pro bohatý výběr interpretů, děl, projektů a žánrů. Přehlídka ve Smetanově rodišti už dlouho není soustředěna jen na operu, a tak je tu i symfonická, komorní a duchovní tvorba, pěvecké recitály Susanne Rydénové a Anetty Daschové, opereta, balet a nadžánrové pořady Zuzany Lapčíkové a Jiřího Pavlici.
Stejně jako při prvním ročníku v roce 1949 bude v Litomyšli inscenována Smetanova opera Dalibor, a to ostravským souborem. Výrazně se letos prezentuje pražské Národní divadlo. Po galakoncertu a komorní opeře Zítra se bude… sugestivně upomínající na proces s Miladou Horákovou, se ve čtvrtek, v pátek v sobotu uplatní s Dvořákovou Rusalkou. První a třetí dějství se má hrát v amfiteátru, který už má roky slávy nenávratně za sebou a bude využit naposledy. Na druhé dějství přejdou diváci i účinkující na nádvoří, kde je hlavní festivalová scéna.
Nové kontroverzní Rusalce se má v nedivadelním prostředí dostat jednodušší scénografické podoby, i tak lze však čekat příběh vzdálený obvyklé pohádkové tradici a blízký spíše dospělým. Pro děti chystá festival jinou operu, nové vtipné komorní dílko Jiřího Temla Kocour v botách uvedené scénicky společně s Trojanovými Broučky Kühnovým dětským sborem.
Historická Litomyšl, v posledních letech již uvedená do velmi uspokojivého stavu, se dál vyvíjí. Město láká náměstím a jedinečně upravenými klášterními zahradami, renesančním zámkem i někdejším pivovarem, kde je skladatelův rodný byt a prostory adaptované pro výstavy a Evropské školící centrum. Zámecké návrší nyní ještě čeká další revitalizace. Zmizí při ní v rámci úpravy parku dosavadní podoba amfiteátru, který však festival využíval již minimálně. Ještě důležitější je, že se zřejmě konečně dočká obnovy také odstrojený interiér piaristického chrámu, přístupného v posledních letech jen výjimečně při několika koncertech.
Do Litomyšle se na operní festival jezdí za hudbou s léty garantovanou uměleckou kvalitou. Dramaturgie vyhovuje jak nárokům širokých posluchačských vrstev, tak potřebě přinášet něco nového. Spektrum nabídky proto letos sahá od Koncertu na přání s melodiemi z nejznámějších filmů přes Pucciniho Madamu Butterfly, Verdiho Rekviem a českošvédský orchestrální koncert Europa musicalis až po Bernsteinovu symfonii Kaddish.
Jezdí se tam ale také za jedinečnou atmosférou. Jedinou neznámou je počasí. Když se vydaří, ne jako při pátečním zahájení s chladem a deštěm, kdy muselo být vysunuto zastřešení, je poslech v auditoriu na zámeckém nádvoří, obklopeném arkádami a s tmavnoucí oblohou nad hlavou, velkým zážitkem.

Foto popis| recitál Na zámku Magdalena Kožená má pro dnešní večer přichystaný program s italskou a španělskou hudbou 17. století.
Foto autor| foto: HN – MartiN Svozílek

O autorovi| Petr Veber, autori@economia.cz

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz