Opery, lego i výlet za loupeživým rytířem

Search
Close this search box.

29.8.2016    Mladá fronta DNES    str. 12   50 českých krás (dp)    

Kam se jít v Litomyšli pobavit a co si jistě nenechat ujít? 

 

Zámecké návrší – výstava lega

 

K tomu, aby bylo možné si vychutnat prohlídku města, je nejdříve nutné zabavit děti. Pro tento účel v Litomyšli nyní výborně slouží výstava otevřená v prostorách jízdárny zámku pod názvem Svět kostiček, která potrvá do 4. září. Nabízí lego město s kolejišti, přístavy a letišti, western či například vozový park edice Model Team.

 

Procházka Maštalemi

 

Kdo má dost pamětihodností, může vyrazit z Litomyšle do nedalekých Toulovcových Maštalí. Jde o komplex pískovcových skal a borových lesů, který za své jméno vděčí rytíři Toulovcovi. Podle pověstí přepadal vozy bohatých kupců. Svůj lup, koně a dobytek ukrýval právě v nepřehledném labyrintu pískovcových skal, které dnes nesou jeho jméno. K reliéfu krajiny přispěla řeka Novohradka, která v průběhu svého toku vyhloubila čtyři hluboké kaňony o hloubce až 60 metrů.

 

Festival Smetanova Litomyšl

 

Chloubou desetitisícového města je Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl na přelomu června a července. Druhý nejstarší hudební festival v zemi založil rozporuplný litomyšlský rodák Zdeněk Nejedlý v roce 1949. Tento komunista má před základní školou v Litomyšli dodnes sochu s doprovodným textem, podle něhož „přinesl poctu i úhonu rodnému městu, jež oceňuje dobré, zavrhuje špatné jeho skutky“.

 

Foto popis|

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz