Opravený chrám v Litomyšli: kolaudace, vysvěcení, Mozart

Search
Close this search box.

6.6.2014    Mladá fronta DNES    str. 4   Region – Litomyšl (ČTK,dp)  

Kostel Nalezení svatého Kříže v Litomyšli se po nákladné opravě vrací zpět do života. Prošel kolaudací a v neděli 15. června v něm v rámci festivalu Smetanova Litomyšl zazní Mozartova Korunovační mše.

 

LITOMYŠL Opravený chrám Nalezení svatého Kříže v Litomyšli má za sebou kolaudaci stavby. Úplně dokončen však není. Musí se ještě instalovat varhany, chybí také některá zábradlí, obrazy a boční oltáře. Přesto už bude zpřístupněn veřejnosti. „Prostor je dán k užívání. Byli jsme trochu pod tlakem akcí Smetanovy Litomyšle, která tam bude dávat tři pořady. V neděli 15. června bude v chrámu sloužit mši kardinál Miloslav Vlk, 26. června se tam budou konat Lukášovy pašije a 5. července Händlův Mesiáš,“ uvedl místostarosta Radomil Kašpar.

            Zcela dokončen by měl být chrám na podzim, jen ladění varhan se protáhne do zimy.

            Jisté je, že v chrámu se objeví dvě díla výtvarníka Václava Ciglera – Sloup a Zrcadlo. „Je dohodnutý sponzoring, takže do konce prázdnin by měla být v kostele umístěna obě díla,“ uvedl Antonín Dokoupil, vedoucí oddělení rozvoje Městského úřadu Litomyšl.

            Sloup – skleněný trojboký hranol z optického skla – bude zavěšený ze středu kupole na subtilním lanku. „Rozkladem světla bude vytvářet duhu – jako symbol zmiňovaný biblickou literaturou. Tento optický hranol bude volně zavěšený nad kruhovou skleněnou plochou evokující svou barvou vodní hladinu,“ popisuje akademický sochař Václav Cigler.

            Není vyloučeno, že se v chrámu objeví ještě Ciglerova Menza – prosklený oltářní stůl. „Seznámil jsem monsignora Sochu, generálního vikáře královéhradecké diecéze, s tím, že v piaristickém chrámu chceme umístit skleněný, podsvětlený stůl. Podsvětloval by se jen v určitém čase a měl by evokovat lidskou duši. Setkal jsem se s pochopením,“ říká starosta Michal Kortyš.

            Krypta uprostřed hlavní lodi by měla být jako jediná ze tří hrobek přístupná veřejnosti. „Václav Cigler zde navrhuje skleněnou Kostku, která by měla evokovat temnou hlubinu,“ uvedl Dokoupil.

 

Chrám byl dokončen v roce 1722

 

Chrám začal stavět v roce 1714 majitel litomyšlského panství hrabě František Václav z Trautmannsdorfu podle projektu významného barokního architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho. Po jeho smrti v roce 1720 dokončoval stavbu kostela František Maxmilián Kaňka, který jen upravil vzhled fasád a byl zřejmě autorem interiérů. Stavba byla dokončena v roce 1722. Na výzdobě kostela se podíleli významní umělci, Jiří Pacák z dílny Matyáše Bernarda Brauna nebo malíři Václav Jindřich Nosek a Francesco Trevisani. Vybavení kostela utrpělo několika požáry.

            V letech 1948 až 1949 se uskutečnila poslední oprava kostela, konkrétně věží a krytiny, o deset let později už byl oficiálně konstatován havarijní stav celého kostela. Objekt byl více než 40 let veřejnosti nepřístupný.

            Na opravu chrámu a celého zámeckého návrší s dalšími deseti objekty získalo město 400 milionů korun z Integrovaného operačního programu a od státu. Revitalizace chrámu bude stát 70 milionů korun.

 

Foto popis| Opraveno Piaristický chrám v Litomyšli se brzy představí návštěvníkům festivalu Smetanova Litomyšl.

Foto autor| Foto: Barbora Krejčí

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz