Orbis pictus podle Zuzany Lapčíkové

Search
Close this search box.

2.5.2009 Mladá fronta DNES str. 4 Východní Morava (ČTK)
Zlín – Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů připravuje nový projekt s názvem Orbis pictus. Autorkou vokálně instrumentální hudební kompozice na texty Jana Amose Komenského je Zuzana Lapčíková. Kromě zlínské filharmonie se představení zúčastní Český filharmonický sbor a jazzový kvintet Zuzany Lapčíkové. Premiéra se uskuteční 22. června ve zlínském Domě umění.
" Tento projekt by mohl být určitým symbolem kultury a řekněme svébytnosti Zlínského kraje, protože Jan Amos Komenský ze Zlínského kraje pochází," řekl ředitel filharmonie Josef Němý.

Koncerty budou ve Zlíně, Kroměříži a Brodě Naplánovány jsou zatím čtyři koncerty, z toho tři ve Zlínském kraji. Kromě zlínského Domu umění se orchestr s projektem představí i ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku Kroměříž a Domě kultury v Uherském Brodě. Těleso s tímto pásmem vystoupí také na prestižním hudebním festivale Smetanova Litomyšl. V následujícím roce se možná představí při Velikonočním festivalu duchovní hudby v chrámu sv. Petra a Pavla v Brně.
Pro filharmonii, která je obecně prospěšnou společností, je projekt velmi finančně náročný. Jeden koncert, na kterém se představí přibližně 120 účinkujících, přijde na 250 tisíc až 300 tisíc korun.
I přesto, že organizátoři počítají s vysokým diváckým zájmem, výnosy z prodeje vstupenek náklady nepokryjí. "Podařilo se nám získat generálního partnera, počítáme i s podporou Zlínského kraje," doplnil ředitel. Hudební kompozice na texty Jana Amose Komenského nekopíruje samotné Orbis pictus, jejím úkolem je dnešnímu člověku přednést filozofický systém Komenského uspořádání a vidění světa.
Podle Němého si na své přijde úplně každý. "Věřím, že přiláká nejen příznivce filharmonie, Zuzany Lapčíkové, jazzového kvintetu, ale možná ze zvědavosti, ze zájmu přijdou i jiní posluchači, kteří možná poprvé navštíví koncert tohoto charakteru," dodal.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – jihovýchodní Morava

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz