Šostakovičovo dílo jako morální pilíř

Search
Close this search box.

28.5.2011 Haló noviny str. 8 Z kultury (the)

 

»Toto velkolepé Šostakovičovo hudební dílo uvádíme u příležitosti letošního sedmdesátého výročí nacistického masakru Židů ve stejnojmenné rokli,« uvedl k zařazení symfonie programový ředitel SL Vojtěch Stříteský. »Jedná se o kompozičně a současně také myšlenkově stále velmi závažné dílo, jež tvoří jeden z pilířů světové hudební tvorby 20. století.
Šostakovičova symfonie je velkým morálním apelem i pro současnost.« Premiérou během letošního ročníku SL bude vlastní festivalová produkce tanečně-hudebního projektu, v němž taneční soubor Hradišťan v choreografii Ladislavy Košíkové ztvární Stravinského Svatbu a Orffovu Catulli Carminu, jež je zhudebněnou milostnou poezií podle slov římského básníka Catulla s věčným střetem pohledů na lásku a na život očima mládí i stáří. Zvláštní pozornost si letos podle pořadatelů SL zaslouží také uvedení Shafferova dramatu Amadeus za orchestrální spoluúčasti, i když rovněž ostatní tituly slibují ojedinělé zážitky dramaturgické i interpretační, tedy i posluchačské.
»Operní žánr letos zastoupí především Janáčkova opera Její pastorkyňa a ve festivalových premiérách také Pucciniho slavná opera Turandot či neméně oblíbená
Donizettiho opera Nápoj lásky.
Především z operních árií budou sestaveny letošní pěvecké recitály,« dodal dramaturg Stříteský. V letošní programové řadě Hvězdy operního nebe na letošním ročníku SL vystoupí slavná korejská sopranistka Sumi Jo, jež patří k současným špičkovým interpretkám a je zvána na nejprestižnější světové scény či festivaly. Ke třicetiletí své umělecké kariéry připravuje zvláštní koncert mezzosopranistka Dagmar Pecková.

Foto popis| Jedním z programových vrcholů letošního 53. ročníku Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl (SL), jenž se uskuteční od 10. června do 4. července, bude provedení Šostakovičovy 13. symfonie Babí jar.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz