Ostrava: Od Roberta ďábla k Ježíši

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 25.06.2019 , Zdroj: klasikaplus.cz , Autor: Petr Veber

„Pěveckému obsazení Meyerbeerovy opery dominoval basbarytonista Miloš Horák.“

„Režisér Dominik Beneš se scénografem Davidem Janoškem umístili operu do výrazně výtvarného prostoru.“

„Rocková opera Jesus Christ Superstar, s níž soubor hostuje v Litomyšli, je v Ostravě na repertoáru již tři roky.“

Národní divadlo moravskoslezské dnes a ve středu hostuje na festivalu Smetanova Litomyšl se svou inscenací rockové opery Jesus Christ Superstar. Soubor pak na zámeckém nádvoří hraje ještě 28. a 29. června dvě klasická operní představení – Šostakovičovu Lady Macbeth Mcenského újezdu a Pucciniho Triptych, to znamená trojici aktovek Sestra Angelica, Plášť a Gianni Schicchi. Poslední operní premiérou právě končící sezóny byl nicméně v Ostravě Meyerbeerův Robert ďábel, naplánovaný do Litomyšle napřesrok.

Typické dílo žánru velké francouzské opery, prezentované jako operně-baletní mystérium o temném rytíři, proslulé, normotvorné, ale v českém prostředí doposud v podstatě neznámé, je datováno rokem 1831. Za základ má středověkou legendu. Soudě podle představení z 19. června, tedy jen několik dní po premiéře, podařilo se i na nevelkém ostravském jevišti přiblížit potřebné působivé velkoleposti, s níž náměty francouzských operních dramat té doby počítají. Potřebným nárokům dostál jak orchestr se sborem, které vedl Marek Šedivý, tak sólisté. Danému obsazení dominoval basbarytonista Miloš Horák jako Bertram. Jak se ukáže, je to démon, otec vévody Roberta; postava, která se v tomto romantickém díle tak trochu zmítá mezi příslušností k říši zla a otcovským citem. Horák vytěžil a spojil výhody svého příjemně znělého, velkého a dobře vedeného hlasu a vysoké postavy a vytvořil v daném žánru stylovou figuru. Velký vnitřní zápas v příběhu prožívá sám Robert, kterého to k otci nezadržitelně táhne, a dobrosrdečné Alici se jen s vypětím všech sil podaří vrátit ho světu – tak, že může opera přece jen skončit svatbou Roberta a Isabelly. Györgyho Hanczára známe mimo jiné z brněnské inscenace Rossiniho Hraběte Oryho, vládne lehkým tenorem a v Ostravě se uplatnil v roli Roberta pěkně. Jana Sibera na ploše, kterou měla k dispozici, jako Isabella vokálně oslnila a velmi dobře si vedli i Michaela Zajmi v roli Alice a Martin Šrejma jako její partner Raimbaut.

Režisér Dominik Beneš se scénografem Davidem Janoškem umístili operu do výrazně výtvarného prostoru, využívajícího nebo evokujícího staré obrazy, našli dobrá řešení, včetně ohňů, pro působivé bizarní a hrůzné scény a udělali vše pro to, aby opera nepůsobila naivně. Scénicky i hudebně je Robert ďábel barvitou podívanou, působivým sledem vyhrocených, velmi kontrastních výjevů a situací na pomezí pohádky, strašidelné historky, středověké mystiky a dramatu. Nechybí samozřejmě balet. Dvorské prostředí se střídá s podhradím, démoni s mrtvými jeptiškami, v závěru kostelní zpěv soupeří s vemlouvavými zpěvy ďábla. Vítězství dobra přináší odbíjející půlnoc. Ostrava, tak jako v posledních letech soustavně a opakovaně, dává zájemcům zblízka i daleka příležitost poznat další u nás nehrané dílo. A svému publiku nabízí dobře udělané operní hudební divadlo. Další představení jsou až v září – a už nyní se ví, že Národní divadlo moravskoslezské má s touto inscenací pak hostovat v červnu 2020 na festivalu v Litomyšli.

Andrew Lloyd Webber a jeho rocková opera Jesus Christ Superstar – které v Česku nikdo neřekne jinak než „Ježíš“ – je v Ostravě na repertoáru v nastudování souboru a orchestru operety a muzikálu Národního divadla moravskoslezského v režii Jiřího Nekvasila již tři roky. Od legendární, vůbec první tuzemské inscenace v pražské Spirále, připravené na počátku 90. let, dílo z českých jevišť nezmizelo. Následovaly koncertní verze ve sportovních halách, nastudování v Městském divadle Brno a od roku 2010 v Hudebním divadle Karlín. Divákům Smetanovy Litomyšle se tento muzikál či rocková opera představil již v roce 2006 – tehdy v symfonické verzi a převážně v původním obsazení z pražské Spirály. Nyní do Litomyšle přijíždějí v roli Ježíše Lukáš Vlček a jako Jidáš Lukáš Adam. Jako první napsal Andrew Lloyd Webber s Timem Ricem skladbu Superstar, která se objevila na singlech před padesáti lety, v roce 1969. Celý muzikál vyšel na LP deskách v roce 1970. Scénickou premiéru měl teprve za další rok.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz