Ostravská opera nabídne online dva kultovní tituly

WEB , Datum: 11.05.2020 , Zdroj: klasikaplus.cz , Autor: Tereza Kramplová , Celková návštěvnost: 10 000

Téměř všechny soubory Národního divadla moravskoslezského začaly intenzivně zkoušet. Opera zatím jako jediná čeká na přesnější specifikaci podmínek. Pro operní příznivce tak Divadlo pod rouškou nabídne v nejbližší době alespoň záznamy představení Zneuctění Lukrécie a Lady Macbeth Mcenského újezdu. Online program virtuálního divadla je připraven až do června.

Soubory činohry, baletu a operety/muzikálu Národního divadla moravskoslezského začaly intenzivně zkoušet. Baletní soubor omezil v rámci pravidelných tréninků počet osob v sále a soubor operety/muzikálu se chystá v příštích dnech zkoušet nový muzikál. I přes aktuální rozvolňování čeká zatím operní soubor na přesnější specifikaci podmínek. Zkoušet naplno na jevišti znamená mít totiž k dispozici orchestr, sbor a celý inscenační tým. Celek tvoří často více než sto lidí.

Do června zůstává Národní divadlo moravskoslezské se svými diváky v kontaktu online a v rámci Divadla pod rouškou nabídne další záznamy z vybraných inscenací i živé koncerty. V úterý 12. května divadlo odvysílá od půl sedmé na svém youtube kanálu koncert k 90. narozeninám významného houslového pedagoga Zdeňka Goly. Původně se koncert konal v březnu 2019 v sále Slezskoostravské radnice. V dílech Ludwiga van Beethovena, Eugene Ysaye, Pabla de Sarasateho a Leoše Janáčka budou účinkovat houslisté Martina Bačová, Petr Benda, Petr Grabovský, Petr Maceček a Jiří Vodička.

Ve čtvrtek 14. května je od půl sedmé v plánu vysílání záznamu opery Zneuctění Lukrécie Benjamina Brittena. V řadě Operní hity 20. století představilo Národní divadlo moravskoslezské dílo pouze v 7 exkluzivních uvedeních. „Brittenovy opery i instrumentální hudba jsou nedílnou součástí světového operního i orchestrálního repertoáru a nastudováním této opery částečně splácíme dluh, který stále česká operní dramaturgie vůči tomuto mimořádnému skladateli má,“ uvedl před premiérou režisér Jiří Nekvasil. Pod taktovkou Ondřeje Vrabce se diváci mohou těšit na mezinárodní obsazení čtyř hlavních rolí: Eva Dřízgová-Jirušová, Jorge Garza (New York), Thomas Weinhappel (Vídeň) a Anna Nitrová / Janja Vuletic (Berlín), která v roce 2008 vyhrála prestižní soutěž TV Mezzo za ztvárnění role Lukrécie, a to v osobité instrumentaci pro sedmnáct nástrojů. Těm vévodili zejména koncertní mistři a vedoucí skupin orchestru opery NDM, klavírní sólo Michal Bárta.

Ve čtvrtek 21. května zpřístupní divadlo záznam úspěšného muzikálu Thrill Me Stephena Dolginoffa. O týden později 28. května pak uvede strhující operu Dmitrije Šostakoviče Lady Macbeth Mcenského újezdu, která mimo jiné patřila k nejúspěšnějším programu loňské Smetanovy Litomyšle. Nejznámější českou operetu Polská krev Oskara Nedbala bude vysílat na svém youtube kanálu 30. května.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz