Osudová léta 1918 a 1968 Balíčky od konce února

Search
Close this search box.

23.2.2018    Lidové noviny    str. 4   Smetonova Litomyšl

23.2.2018    Mladá fronta DNES    str. 4   Příloha – Smetanova Litomyšl

Jako tenká červená nit se celým programem festivalu Smetanova Litomyšl vine jedno důležité výročí. Letos si připomínáme 100 let od založení republiky. Tomu je věnován i koncert nazvaný Osudová léta 1918 a 1968, který je na programu 24. června a připomene zároveň 50. výročí okupace Československa.

V rámci koncertu si diváci vyslechnou univerzálně platnou „Osudovou“ symfonii Ludwiga van Beethovena, ohlas Karla Husy na vpád cizích vojsk v roce 1968 a Janáčkovu jiskřivou Sinfoniettu, upomínající na první léta mladé republiky.

Svou pátou symfonii c moll psal Beethoven v letech 1807-1808 a jedná se o jednu z nejslavnějších symfonií světové klasické hudby. Obecně známý motiv první části si prý zapsal podle ptačího zpěvu a sám ho pak v konečné podobě označil za „rány osudu, které buší na dveře“. Úvodní motiv páté byl také napříkladv osudových letech druhé světové války použit britskou rozhlasovou stanicí BBC pro známou znělku. „Osudová je proto spojována s něčím závažným, mimořádným a rozhodně se nehraje jen tak,“ vysvětluje umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský volbu jednotlivých děl, „stejně jako Hudba pro Prahu Karla Husy. Díky náročnému instrumentálnímu obsazení je uváděna zřídka. K letošnímu výročí jsme ji však prostě zařadit museli.“ Skladatel při zjištění, co se v roce 1968 děje v Praze, jak je pošlapána demokracie, reagoval způsobem sobě vlastním – hudbou, která je drásavá, intenzivní a čiší z ní žal a smutek. Ovšem aby koncert nekončil truchlivě, zazní v jeho závěru Sinfonietta, radostná orchestrální skladba,o níž Leoš Janáček prohlásil, že v ní spatřuje „dnešního svobodného člověka, jeho sílu a odvahu“. Jubilejní Smetanova Litomyšl se bude konat po dobu čtyřiadvaceti dní od 14. června do 7. července, přinese čtyřicet představení a koncertů, ale i celou řadu dalších doprovodných aktivit. Vstupenky bude možné získat online na http://www.ticketportal.cza http://www.smetanovalitomysl. cz, na všech prodejních místech Ticketportalu a telefonicky na čísle 461 616 070 od desáté hodiny dopolední 7. března. Už od 28. února ale bude možné přednostně zakoupit vstupenkové balíčky, opět od 10.00 hod. Letos lze vybírat ze čtyř.

První balíček obsahuje vstupenky na dny 15., 16. a 17. června a jeho zakoupením zhlédnete premiéru mimořádného projektu Český poutník, světoznámého tenoristu Javiera Camarenu a vyslechnete dílo Paula McCartneyho Ecce Cor Meum. S druhým vstupenkovým balíčkem se můžete těšit na Balet Gala 60 (22. června), krásnou operu Maškarní ples (23. června) od Giuseppe Verdiho a koncert Osudová léta 1918 a 1968 (24. června), připomínající 100. výročí vzniku republiky a 50. výročí okupace Československa. V pořadí třetí balíček obsahuje hned dvě opery – Gounodova Fausta a Markétu (29. června) a Janáčkovu Její pastorkyňu (30. června). Trojlístek pořadů doplňuje Tonkünstler Orchester (1. července). Vstupenkový balíček číslo čtyři dává možnost navštívit Mefistofela (5. července), operu Arrigo Boita, a získat výjimečný Haydnpass (6. července). Jde o projekt, kdy bude během dne znít v podání vynikajících sólistů a orchestru Česká Sinfonietta od rána až do noci Haydnova hudba. Třetí pořad v balíčku je Velké finále plné překvapení (7. července) s hudebními trvalkami i objevy, programovými jistotami i sázkami na riziko.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz