Památkáři vzali střechu na milost

Search
Close this search box.

8.6.2010 Mladá fronta DNES str. 2 Kraj Pardubický (dp) 
Na zámku v Litomyšli roste pro hudební festival pódium a posuvné zastřešení. Turisté mohou vidět jeho stavbu na snímku

LITOMYŠL Jako každý rok před festivalem Smetanova Litomyšl turisté uvnitř zámku najdou staveniště, kde montéři několik týdnů budují pódium a posuvné zastřešení.
Tentokrát je to ale jiné. Průvodci, místo aby se omlouvali turistům za probíhající stavbu, jim pouští pětiminutový film, který ve zrychlené podobě za tónů Smetanovy Vltavy zachycuje budování zastřešení. Je to fascinující podívaná.
„Japonci tleskají ve stoje a chtějí to pustit ještě jednou," říká kastelánka litomyšlského zámku Jana Sehnalová. A to na zámku, kde kvůli zastřešení probíhal několikaletý úporný boj mezi památkáři a organizátory festivalu. Památkáři celkem oprávněně namítali, že stavba složité konstrukce znepříjemňuje život na zámku, obtěžuje turisty, kteří jsou ošizeni nejen o pohled na sgrafita, ale i o klid.
Pořadatelé festivalu zase argumentovali tím, že díky nim zámek žije, mrtvá památka je k ničemu, a navíc se snaží být ohleduplní. Však celé zařízení, které není nikde ukotveno, musejí montéři přinášet na druhé nádvoří pouze dva metry širokými dveřmi a zároveň se musejí obejít bez těžkých strojů.
Spory obou stran v minulosti musel řešit i hejtman.
Teď i díky změnám ve správě zámku panuje příměří a konstrukce zastřešení s blížícím se začátkem festivalu stoupá vzhůru.
Stavbaři začali střechu skládat 20. května, hotovi budou dnes. Pak během dvou tří dnů vyroste na nádvoří hlediště a nakonec se uvnitř zámku objeví koberce, po kterých v pátek večer vystoupá na pódium prezident Václav Klaus a oznámí, že festival začíná. Film dokumentující stavbu zastřešení je možné najít v aktualitách na serveru www.smetanovalitomysl. cz.

Foto popis| Stavba zázemí pro festival

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz