Památky sčítají milionové ztráty

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 22.04.2020 , Zdroj: Chrudimský deník , Strana: 1 , Autor: IVETA NÁDVORNÍKOVÁ , Vytištěno: 2 450 , Rubrika: Titulní strana , Země: Česko

Svitavsko – Brány hradů a zámků se otevřou zřejmě až 8. června. Památky letos přijdou o školní výlety a také kus turistické sezony i velké akce. Ztráty šplhají do statisíců a peníze budou památkám citelně chybět.

VELKÉ ZTRÁTY

Více než osmdesát tisíc návštěvníků přijelo vloni na hrad Svojanov u Poličky. Letos si o takovém čísle může nechat kastelán Miloš Dempír jen zdát. „Snažil jsem se vyčíslit ztráty a pokud nám bude skutečně umožněno otevřít 8. června, finanční ztráta bude v porovnání s loňským rokem činit zhruba 1,5 milionu korun. Úbytek návštěvníků odhaduji na 18 tisíc. Samozřejmě netuším, jak bude probíhat hlavní sezona, ale doufám v zájem českých návštěvníků, kteří si třeba chybějící jaro i dovolenou v zahraničí vynahradí návštěvou našich památek,“ uvedl kastelán Svojanova Miloš Dempír. Situace je o to složitější, že hrad není státní, ale patří městu. Stát zapomněl na existenci památek ve vlastnictví měst a obcí.

Finanční podporu dostaly jen státní objekty v záchranném balíčku od Ministerstva kultury.

Soukromé objekty mohou žádat o částečnou náhradu mezd v programu Antivirus. „My nemáme nárok na žádnou pomoc od státu. Přitom se nejedná jen o mzdy pro zaměstnance uzavřeného hradu, ale i náklady na běžnou údržbu, energie, krmení pro zvěř a jiné výdaje. Celá situace je pro nás velmi smutná,“ dodal kastelán Svojanova.

MILION BUDE CHYBĚT

Ve složité situaci jsou ale i státní památky. Zámek v Litomyšli navíc letos přijde o mezinárodní festival Smetanova Litomyšl a nepodívají se sem turisté ze zahraničí, kterých bývají v hlavní sezoně tisíce. „V tuto chvíli neumím odhadnout ztrátu v souvislosti s mimořádnými opatřeními. Jedná se však řádově minimálně o milion korun ztráty na vstupném, několik desítek tisíc korun činí ztráty na nájemném za zrušené společenské a konferenční akce. Další desítky tisíc jsou v souvislosti s omezováním hlavních atrakcí zámku, jako je festival Smetanova Litomyšl,“ vypočítala kastelánka litomyšlského zámku Zdeňka Kalová. Vedení památky UNESCO už jedná o opatřeních, aby ztráty co nejvíce snížili. Uvažují o prodloužení otevírací doby. Minimálně o prázdninách plánují otevřít zámek také v pondělí.

S organizátory konferenčních a vzdělávacích akcí hledá vedení zámku náhradní termíny na podzim, aby uskutečnili jarní zrušené kongresy. „Nyní probíhá také spolupráce s festivalem Smetanova Litomyšl na novém komornějším programu od 2. do 12. července, který umožní zachování tradice festivalu při respektování vládou nařízených pravidel,“ přiblížila plány Kalová.

Jak moc se koronavirus a s ním spojená opatření podepíší na hlavní turistické sezoně, nechce kastelánka předjímat. Důsledky jarních ztrát bude znát na podzim po hlavní sezoně. „V současné době investice do oprav probíhají podle harmonogramu dotací. Na zámku v Litomyšli opravujeme zámeckou zeď spojenou s restaurováním nárožní kapličky svatého Metoděje z poloviny 19. století,“ dodala Kalová.

VELKÉ AKCE RUŠÍ

Plány a akce na hlavní sezonu mění pořadatelé festivalů i památek. Oblíbené akce s návštěvností okolo tisícovky lidí se letos neuskuteční na Svojanově. „Velké akce Královské slavnosti, Festival akustické hudby, Divadelní pouť, Třicetiletá válka a další pravděpodobně zrušíme.

Naopak zůstat by mohly Řezbářské dny, Víkendy dobové kuchyně nebo Dny práva útrpného, které by měly splnit avizovaná vládní opatření. K tomu bych rád přidal víkendové oživené prohlídky hradu. Vše ale bude záležet i na tom, jak rychle se dokážeme vzpamatovat ze současné kritické finanční situace, abychom byli schopni doprovodný program zaplatit,“ vysvětlil Dempír. Program hlavní sezony mění i na zámku v Litomyšli.

Přizpůsobí se mimořádným opatřením a zaměří se na vyšší počet komornějších akcí, jako jsou specializované prohlídky.

PŘIJEDOU ČEŠI?

Útlum cestovního ruchu zasáhne i turistickou oblast Českomoravské pomezí. Návštěvnost zahraničních návštěvníků není v regionu tak vysoká jako třeba v Praze.

Podle statistik se podíl zahraničních návštěvníků pohyboval v regionu v minulých letech mezi 15 a 20 procenty. „I tento úbytek ale může znamenat pro poskytovatele služeb v oblasti cestovního ruchu výraznou komplikaci. Není jisté, jestli výpadek zahraničních turistů bude aspoň částečně nahrazen zvýšením počtu domácích návštěvníků,“ okomentoval situaci Jiří Zámečník, manažer společnosti Českomoravské pomezí.

Region vydání: Východní Čechy

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz