Pavel Černoch se vrací do Nizozemské národní opery 

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 01.06.2023, Zdroj: scena.cz, Datum importu: 01.06.2023 15:51, RU/den: 15 000, AVE: 14 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,17

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch

Předního českého tenoristu Pavla Černocha čeká již v 2. června premiéra v Nizozemské národní opeře, kde ztvární roli Prince v Rusalce. Světoznámou pohádkovou operu Antonína Dvořáka v Amsterdamu zinscenovali německý režisér Philipp Stölzl ve spolupráci s rakouským tvůrcem Philippem M. Krennem. Philipp Stölzl se vedle opery a divadla prosadil také jako filmový režisér, scénograf i tvůrce klipů hvězd světové popové i rockové hudby (Madonna, Rammstein, Mick Jagger) a jeho operní inscenace jsou mimořádně vizuálně působivé.

„Stölzlovy filmové kořeny se odrážejí i na zpracování Rusalky. Do pohádkového prince má moje role daleko. Princ je v pojetí Philippa Stölzla hollywoodskou filmovou hvězdou a ani Rusalka není křehkou vodní vílou,“ říká Pavel Černoch.

Pavel Černoch se do Nizozemské národní opery vrací po čtyřech letech, naposledy zde hostoval jako Laco v opeře Leoše Janáčka Její pastorkyňa, před šesti lety se zde představil jako Vladimír v opeře Alexandra Borodina Kníže Igor.

Inscenace Rusalky má hvězdné mezinárodní pěvecké obsazení. Vedle Pavla Černocha se v roli Rusalky představí jihoafrická sopranistka Johanni van Oostrum, roli Cizí kněžny ztvární německá sopranistka Annette Dasch, jako Ježibaba bude v Amsterdamu debutovat americká mezzosopranistka Raehann Bryce-Davis a Vodníka ztvární ruský basista Maxim Kuzmin-Karavaev. Amsterdamský Královský orchestr Concertgebouw bude řídit německá dirigentka Joana Mallwitz, která patří k nejobdivovanějším dirigentům své generace a v roce 2019 ji prestižní německý měsíčník Opernwelt vyhlásil dirigentkou roku.

Čtyři týdny po své amsterdamské premiéře zamíří 30. června Pavel Černoch společně s lotyšskou sopranistkou Kristine Opolais na Národní festival Smetanova Litomyšl. Koncert bude jednou z mála příležitostí vidět Pavla Černocha na domácí scéně, pak ho opět čeká hostování v předních zahraničních operních domech. Na podzim se představí v roli Alberta Gregora v Janáčkově Věci Makropulos v pařížské Opéra Bastille a také v premiéře další z Janáčkových oper

Její pastorkyňa v Lyric Opera of Chicago. V úvodu příštího roku se opět pracovně setká s Kristine Opolais. Společně s Bostonským symfonickým orchestrem pod taktovkou dirigenta Andrise Nelsonse uvedou v koncertním provedení Šostakovičovu operu Lady Macbeth Mcenského újezdu. Vedle Bostonu s ní zamíří i do v newyorské Carnegie Hall a nahrávka opery následně vyjde u Deutsche Grammophon.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz