Pavel Šporcl hrál při křtu alba jako o život,“ řekl akademik Petr

Search
Close this search box.

26.11.2014    Hradecký deník    str. 9   Kultura východní čechy (chp)  

Východní Čechy/Praha – Hostem pražského křtu nového CD houslisty Pavla Šporcla a cikánské cimbálové kapely Gipsy Way Ensemble s názvem Gipsy Fire byl i pardubický člen Akademie populární hudby Jiří Petr.

Skvělá atmosféra

 

„Když kapela posílená o houslistu Pavla Šporcla (na ilustračním archivním snímku) vystoupila s výběrem několika skladeb z nové desky, připadalo mi, že hrají jako o život,“ chválil pardubický akademik atmosféru pražského křtu, na němž se v roli kmotra alba objevil známý hudebník a politik Michael Kocáb.

            „Slavný rocker označil Pavla Šporcla za skrytého bigbíťáka,“ usmíval se Jiří Petr.

            Novinkové CD a projekt Gipsy Fire je volným pokračováním Šporclova zatím nejúspěšnějšího programu Gipsy Way. S ním odehrál téměř 250 koncertů v nejrůznějších zemích světa včetně Číny.

S cikánskými hudebníky známý umělec koncertoval i na prestižních hudebních festivalech. Záznam jejich vystoupení na Smetanově Litomyšli sledovalo u televizních obrazovek téměř čtvrt milionů diváků a dočkal se neméně úspěšné reprízy.

            „Nebojím se v tomto případě vstoupit dvakrát do téže řeky. S projektem Gipsy Way jsem se sžil, a tak přirozeně vyplynulo, že je třeba pro tento program rozšířit repertoár. V novém projektu Gipsy Fire jsem se více angažoval jako aranžér a skladatel. Oproti tomu původnímu je daleko více na mých bedrech, a tak tomáu primáše být,“ nechal se slyšet Pavel Šporcl, který se už chystá na sérii koncertů v devíti městech České republiky.

 

Koncert v Aldisu

 

Ve východních Čechách se zastaví už v pondělí 1. prosince od 19:30 hodin v královéhradeckém Aldisu. Do města pod Bílou věží přiveze nejen hudbu cikánských houslistů minulosti, ale také chytlavé i melancholické filmové melodie (Velký blondýn, Šumař na střeše nebo Once Upon a Time – téma, které Pavel Šporcl nahrál pro film Jana Hřebejka Musíme si pomáhat).

            Do programu zařadil i nádhernou Piazzollovu modlitbu Ave Maria, maďarské čardáše či titulní virtuózní skladbu Gipsy Fire. Tu si houslový virtuóz sám pro sebe i zkomponoval. „Do kompozice Gipsy Fire jsem vložil vlastní pocity a inspirace,které jsem na sál za šest let, během nichž jsem odehrál opravdu hodně koncertů s cikánskými muzikanty,“ prozradil Pavel Šporcl.

 

Foto popis|

Region| Východní Čechy

Publikováno| Hradecký deník; Kultura východní čechy; 09

Publikováno| Krkonošský deník; Kultura východní čechy; 09

Publikováno| Chrudimský deník; Kultura východní čechy; 09

Publikováno| Jičínský deník; Kultura východní čechy; 09

Publikováno| Náchodský deník; Kultura východní čechy; 09

Publikováno| Svitavský deník; Kultura východní čechy; 09

Publikováno| Orlický deník; Kultura východní čechy; 09

Publikováno| Rychnovský deník; Kultura východní čechy; 09

Publikováno| Pardubický deník; Kultura východní čechy; 09

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz