Pecková: Dovolenou strávím s dětmi

Search
Close this search box.

3.7.2008 Svitavský deník str. 2 Svitavsko
TEREZA BRÁZDOVÁ

Litomyšl/ Pěvkyně Dagmar Pecková vystoupila na letošním festivalu hned dvakrát. Poprvé na koncertu ve Svitavách a podruhé v Requiem.

* Paní Pecková, v Česku nekoncertujete příliš často, přesto jste na Smetanově Litomyšli vystoupila hned ve dvou pořadech. Jste s tímto festivalem nějakým způsobem svázaná?

V Litomyšli je vždycky krásně, je tady milé přijetí, protože celé ředitelství už patří k mým přátelům. Já si jich alespoň jako přátel moc považuji. Jezdím sem hrozně ráda, když se pro mě najde příležitost a chvilka, přijedu vždycky ráda.

* Je známé, že k vašim nejoblíbenějším autorům patří Mahler, Janáček, Mozart. Je to i hudba Antonína Dvořáka, jehož Requiem právě doznělo?

Určitě, protože Dvořák napsal nádherná duchovní díla a biblické písně. Co složil, to od něj zpívám a příští rok budu dělat v Národním divadle Rusalku, dvojroli cizí kněžna a ježibaba, takže najednou se s Antonínem Dvořákem roztrhl pytel. Ale v poslední době začínám zpívat i Wagnera, jeho dramatičtější věci, takže já se dostávám do období pozdějšího romantismu.

* Je nějaký autor, který si v poslední době získal váš hlas a srdce?

Tak ona to je vlastně taková staronová láska. Chystám se na Bergovu Marii. Dříve jsem zpívala Bergovy písně, více jsem se tímto stylem zaobírala a jsem ráda, že se k této roli po několika zmarněných příležitostech dostávám. Těším se na ni, začnu se více vzdělávat v expresionismu.

* Po vašem hlase touží mnohé evropské operní scény a světové operní domy, ale jak se cítíte, když vaše srdce chce zůstat doma ve Freiburgu u vašich dvou dětí?

Šla jsem do manželství a do dětí s vědomím, že to nebude jednoduché. Samozřejmě se to těžko vysvětluje dětem. Snažím se vše skloubit a jezdím po představení domů, zatímco kolegové si dají nohy na stůl. Nemůžu dát přednost dětem před zaměstnáním, protože bych si to vyčítala, a také to nejde opačně. Vždycky sedíte na dvou židlích a máte z toho nervy. Pokud se děti nestanou narkomany a vyrostou z nich normální lidé, tak si myslím, že všechno bylo k něčemu dobré.

* V povědomí veřejnosti jste zapsaná spíše jako rebelka než jako usedlá operní diva. Posluchači si určitě vzpomenou na váš mozartovský klip ala vamp. Máte v poslední době chuť udělat něco podobného a zbořit mýty a hranice?

Ani ne, já mám tolik jiných starostí, že boření mýtů a hranic mám dávno za sebou. Nyní se musím koncentrovat na to, abych udržela hlas v pořádku. Abych zpívala dobré role a koncerty. Rebelství klidně přenechám mladším, když budou mít odvahu. V dnešní době není na rebelství vůbec čas ani nálada. Doba není jednoduchá a nechtěla bych dnes začínat.

* Jaké budete mít léto?

Pracovní. Budu koncertovat, mimo jiné v Třeboni, a potom se chystám do Kaslu, kde budeme mít premiéru Salome od Richarda Strausse, kde budu opět dělat Herodias. Mám asi jen deset dní volna, ale to je o tom, že pracuji na zahradě, vychovávám děti, vařím, uklízím. Dělám činnosti, které možná jiné otravují, ale já je mám hrozně ráda a tak uplyne moje dovolená na zahradě s dětmi.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz