2.7.2010 Mladá fronta DNES str. 4 Kraj Pardubický Martin Ťopek
Na závěrečném koncertě festivalu Smetanova Litomyšl vzdají hudebníci z Pražské komorní filharmonie spolu s Dagmar Peckovou hold českým skladatelům Gustavu Mahlerovi a Antonínu Dvořákovi.
LITOMYŠL V neděli končí festival Smetanova Litomyšl. Závěrečný koncert na druhém nádvoří litomyšlského zámku vzdá poctu skladatelům Gustavu Mahlerovi a Antonínu Dvořákovi.
Ve druhé části koncertu vystoupí operní pěvkyně Dagmar Pecková. „Nejprve bude na programu Mahlerova skladba Blumine, Dagmar Pecková vystoupí spolu s barytonistou Ivanem Kusnjerem v poměrně raritním díle Chlapcův kouzelný roh," řekl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.
Na sedmý červenec připadá stopadesáté výročí narození Gustava Mahlera. Obě skladby v závěrečném večeru mají právě toto výročí připomenout.
Pěvce bude doprovázet Pražská komorní filharmonie, kterou povede mladý dirigent Národního divadla Tomáš Netopil.
„Zatímco Mahlerovo dílo Chlapcův kouzelný roh je hráno skutečně ojediněle a bude to svým způsobem festivalová rarita, od Dvořáka pro změnu uvedeme proslavenou a zároveň nádhernou šestou symfonii D dur," řekl Stříteský.
Dagmar Pecková, která bude pěveckou ozdobou závěrečného koncertu na zámeckém nádvoří, je jedna z nejznámějších českých operních a koncertních pěvkyní. Je absolventkou pražské konzervatoře, svou kariéru začala vítězstvím v pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech.
Už během studia byla sólistkou operety v Plzni a v Hudebním divadle v Karlíně. Po dvou letech operního studia v Drážďanech získala v roce 1987 angažmá v drážďanské Semperově opeře.
Po roce přešla do Státní opery v Berlíně, kde rovněž nastoupila jako sólistka. Od počátku pěvecké kariéry spolupracovala s Antonií Denygrovou, dlouholetou sólistkou Národního divadla a Státní opery.
Dnes je Dagmar Pecková hostem předních evropských operních scén, pravidelně si ji zvou do Stuttgartu, Berlína, Drážďan, Basileje, Paříže, Hamburku nebo Londýna. Na všech jevištích se představuje ve významných rolích světové opery.
Je také častým hostem České filharmonie, se kterou se vydala na turné po Japonsku, Jižní Koreji a Hongkongu.
Koncert začíná v 19.30 hodin, vstupné stojí od 390 do 790 korun, zdravotně postižení mají vstup za osmdesát korun.
Po nedělním koncertu v Litomyšli přichystali organizátoři ještě jeden externí koncert v České Třebové k poctě slovanských věrozvěstů a patronů Evropy, Cyrila a Metoděje.
FAKTA Smetanova Litomyšl Po Pražském jaru druhý nejstarší hudební festival u nás. Poprvé se konal v roce 1949 a dnes ho navštěvuje ho až dvacet pět tisíc diváků. Koncerty se konají na druhém nádvoří zámku, ale také v audienčním sále, divadélku a kapli, dále pak v litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě a externí koncerty i v dalších městech kraje.
Foto popis| Operní hvězda. Pořadatelé slibují, že Mahlerovo dílo Chlapcův kouzelný roh bude festivalovou raritou.
Foto autor| Foto: Radek Kalhous, MF DNES
Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj