Peníze na akce nejsou

Search
Close this search box.

10.7.2009 Svitavský deník str. 1 Titulní strana IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
Organizátoři kulturních akcí ve svitavském okrese omezují programy. Diváci to poznají mimo jiné v Moravské Třebové.

Svitavy/ Ekonomická krize se odráží nejen v hospodaření obcí a nezaměstnanosti. Pořadatelé musejí omezovat i programy kulturních a společenských akcí. V Moravské Třebové krizi pocítili už při městských slavnostech. Nyní diváci poznají změny při folkovém festivalu Moravskotřebovský bramborák. I pořadatelé Smetanovy Litomyšle se obávali, ale nakonec kvůli krizi nemuseli program omezovat a o sponzory nepřišli.
Vedení kulturních služeb v Třebové muselo snížit rozpočet na akce. „Změny se týkají především plánovaných festivalů, jako je Bramborák, Kejkle a kratochvíle nebo Kinematografu bratří Čadíků. Měli jsme připravené pohádky, koncerty i šermířská vystoupení, ale zrušili jsme je. Navíc jsme zkrátili programy festivalů," sdělila Libuše Gruntová, ředitelka Kulturních služeb Moravské Třebové. Nejvíce se krize projevila u městských slavností, kde nakonec nedošlo na dva nákladné koncerty. „Venkovní akce jsme přesunuli z náměstí do areálu zámku. „Důvodem je minimalizování nákladů na montáž pódia. Abychom mohli publiku zprostředkovat zajímavé hudební formace a přivítat i známé osobnosti a neskončit ve ztrátě, jsme nuceni veškeré festivaly zpoplatnit. Ceny uměleckých vystoupení totiž rostou a bez vstupného nejsme schopni takové pořady vůbec realizovat," dodala Libuše Gruntová. Úspory se promítnou podle ředitelky do dramaturgie. V dohledné době nepočítá ani se zásadní inovací či vznikem další expozice na zámku.
Krize se naštěstí neodrazila na mezinárodním festivalu Smetanova Litomyšl. Hlavní partneři považují investici do kulturních akcí za smysluplnou. Festival navíc podpořila Unie. „Z její dotace jsme uhradili velkoplošnou reklamu po celé republice. Umožnila také vznik televizních dokumentů, DVD s propagačním filmem nebo vytvoření publikace o festivalu pro prezentaci na veletrzích," uvedl ředitel festivalu Jan Pikna. Návštěvníci města využijí určitě sborník o Bedřichu Smetanovi a sadu audioprůvodců s komentářem ve třech jazycích.
O hospodářské krizi hovoří i Miloš Kopřiva z Průmyslového muzea v Mladějově. Obtížně shání dotace na akce. Nyní tam oslavili devadesát let dráhy. Další velkou akci už neuskuteční. V srpnu se koná v areálu jen tradiční bitva Blosdorf.

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz