Pestrý začátek týdne na Smetanově Litomyšli

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 05.07.2020 , Zdroj: klasikaplus.cz , Strana: 0 , Autor: Tereza Kramplová , Datum importu: 06.07.2020 07:59 , RU / den: 10 000 , Celková návštěvnost: 10 000 , Země: Česko

Houslista Pavel Šporcl ve dvou programech věnovaných české zemi, koncerty souborů Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 k poctě italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho přímo v „jeho“ chrámu Nalezení sv. Kříže nebo recitál, na kterém mezzosopranistka Markéta Cukrová představí skladby raného baroka, to vše zazní už v pondělí 6. a v úterý 7. července na festivalu Smetanova Litomyšl. Program doplní dechové soubory Belfiato Quintet a Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie.

Dopolední program pondělní Smetanovy Litomyšle zahájí na schodišti pod Regionálním muzeem v jedenáct hodin

Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie. Na program vybralo díla Pavla Josefa Vejvanovského, Johanna Sebastiana Bacha, Oskara Nedbala, nebo Josefa Vejvody. Ve stejný čas začíná v Zámecké jízdárně první ze dvou koncertů houslisty Pavla Šporcla a klavíristy Petra Jiříkovského. Ryze český program představí díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Jaroslava Kociana nebo Otakara Ševčíka. Zazní i Šporclovy variace pro sólové housle Kde domov můj nebo Bohemian Nostalgia pro housle a klavír. Repríza koncertu proběhne v ten samý den od osmi hodin večer, tentokrát na Zámeckém nádvoří.

Dvojici koncertů plánují na pondělí 6. července i soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse. Program s názvem Voce d´Alliprandi oslaví stavitele chrámu Nalezení sv. Kříže, italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho, který zemřel před 300 lety v Litomyšli a je tam také pohřben. V novodobé premiéře zazní Kyrie a 2 cori Antonia Caldary a Credo d moll Jana Dismase Zelenky. Program doplní Galuppiho Dixit Dominus g moll a Caldarova skladba Crucifixus a 16.

V úterý 7. července naváže svým recitálem mezzosopranistka Markéta Cukrová v doprovodu hráčky na barokní harfu Kateřiny Ghannudi a theorbisty Jana Krejčy. V malebném prostředí zámeckého divadélka zazní od pěti hodin výběr písní a árií Claudia Monteverdiho, Tarquinia Meruly, Giulia Cacciniho a Barbary Strozziové. Od osmi hodin se na Zámeckém nádvoří představí soubor Belfiato Quintet. Zahrají dechové kvintety Antonína Rejchy a Pavla Haase, Mozartovu předehru k opeře Kouzelná flétna v úpravě pro dechové kvinteto, úpravy Amerického kvartetu Antonína Dvořáka a Janáčkovu suitu z Lišky Bystroušky

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz